Maailma parim mutilõks 2015

Tõhusad mutilõksud @Nahkanuia

Uskuge või mitte aga paari nädala jooksul püüdsin nii Nipi Kõrsi kui ka Kördi muruplatsidelt, kokku ca 2 hektarit, kinni kõik seal tegutsenud mutid, kasutades selleks kõige odavamaid poes saada olevaid mutilõkse. Olen aastaid vaadanud kuidas mutid maja juures oma “hävitustööd” teevad, leppinud mõrult asjaoluga, et minu ainus tasandatud ja külvatud muruga plats on künklik nagu kuu, kulutanud oma aega ja raha, et nende tegutsemisjälgi tasandada, samal ajal kui lahendus on olnud siinsamas käeulatuses.

Veel mõned nädalad tagasi ostsime tuttava soovituse, hetkeeufooria, reklaami ja enesepettuse õnge minnes kaks päikesepatareidel töötavat peletit. Üks neist ei töötanud korrektselt juba karbist välja võttes, teine oli oma töö lõpetanud täna hommikuks. Mõlemad rändasid prügikasti. Kuid nende töö tõhusust aitab mõõta allolev foto. Võib olla kusagil see toimib aga minult kindel mitte-ostusoovitus!

Elektrooniline mutipeleti @Nahkanuia

Vaadates kuidas mutid järjest ja eranditult väikeste õunapuude alla oma kuhilaid rajasid, seda kolmest töötavast elektroonilisest peletist hoolimata, jõudsin algusesse tagasi ning otsisin välja oma mehaanilised mutilõksud. Mul oli üks plekist katusega ja paar vasekarva lõkse. Oma suureks üllatuseks olid ühel hommikul mõlemad lõksud kinni ning pahategemine lõppenud nagu noaga lõigatult. Sain enesekindlust juurde ja katsetasin edasi, igast korrast midagi õppides. Peamine ja samuti väga oluline õppetund oli, et lõks ei pea igal hommikul surnud mutti sisaldama, tuleb kannatust ja kavalust varuda. Kuid niimoodi lõkse ümber tõstes ja neid surnud muttidest tühjendades jõudsin lõpuks hetkeni, kus ainus mis mul vaja läks, oli värske mullakuhi. Ja ühel päeval neid enam ei olnud. Inertsist käisin veel paaril järgneval hommikul lõks näpus muruplatse kontrollimas kuid panna polnud neid kuhugi. Korraks mõtlesin minna veelgi kaugemale ja luua kord majja kogu Vardja tee selles ulatuses, kus ma niidan aga see tundus mulle juba meelelahutusena, milleks elu võtmine ei tohi kunagi saada.

Järgnevalt kinnipüütud mutid ja nende tabamise kronoloogia1 :

 • 24.07.2015 – 2 õunapuude juurest
 • 30.07.2015 – 1 aida tagant
 • 03.08.2015 – 2 parkla tagant platsilt ja vahtra alt
 • 04.08.2015 – 1 Kördi
 • 05.08.2015 – 1 lauda juurest
 • 07.08.2015 – 2 Kördi
 • 14.08.2015 – 1 Kördi, tiigi ja elumaja vahelt, plekklõks (elus!)
 • 17.08.2015 – 1 lauda kõrvalt prügikastide juurest (elus!)
 • 18.08.2015 – 1 Kördi, rehielamu tagant, plekklõks
 • 19.08.2015 – 1 ?? ei mäleta, ilmselt maja juurest, plekklõks
 • 24.08.2015 – 1 kiviaia juurest, plekklõks (elus!)
 • 25.08.2015 – 1 aida eest, plekklõks
 • 30.08.2015 – Kure (naabertalu), 1 maja eest, plekklõks
 • 31.08.2015 – 1 lauda eest, plekklõks
 • 02.09.2015 – Kure (naabertalu), 1 maja tagant, traatlõks
 • 03.09.2015 – Kure (naabertalu), 1 maja eest, traatlõks
 • 04.09.2015 – Kure (naabertalu), 1 kuuri nurgast, traatlõks
 • 05.09.2015 – Kure (naabertalu), 1 kuuri nurgast, traatlõks
 • 12.09.2015 – Kure (naabertalu), 1 maja tagant, plekklõks
 • 13.09.2015 – 1 kasvuhoone tagant, plekklõks
 • 16.09.2015 – 1 küüni ja lauda vahelt, plekklõks
 • 22.09.2015 – 1 kasvuhoone taga, plekklõks

Kahel korral on mutt jäänud kinni vasekarva lõksukomplekti kuid kõige tõhusam on siiski plekk-katusega variant. Ostsin ühe endale veel juurdegi, et oleksin alati valmis uusi rünnakuid tõrjuma. Hinna poolest liigitub see odavate hulka, jäädes alla 10€. Tõhusaks teevad selle lõksu suured, traadist lõksuavad, mida mutil on ilmselt keeruline tajuda ning võimas vedru, mis lõksujäänud looma elu kindlat lõpetab. Ka paigaldamine on lihtne, kahe traatsilmusega vinnastatud lõks tuleb paigaldada lõksu pikkuses lahtivõetud mutikäiku ja siis õrnalt mullaga katta. Selline lõks ei nihku oma kohalt kui mutt sellesse sisse tormab, mis võib olla probleemiks vasekarva lõksukomplekti puhul. Mina torkasin paigaldatud lõksu kõrvale ka oksa, et teaksin kust seda otsida ning vältida pealeastumist või traktoriga üle sõitmist.

Nii et kui “maailma parim mutilõks” aastal 2012 oli meie kassiduo, siis aastal 2015 on see kindlalt plekk-katusega lõks, millele lisandub paras annus enesekindlust, kannatlikkust ja analüüsivõimet. Kolm viimast ei sisaldu komplektis! Mina igatahes sain nii pärast 8 aastat kestnud võitlust oma muttidest lahti.

Mutisaak 2015 @Nahkanuia

 1. Lisan siia tagantjärele kõik 2015 aastal püütud mutid []

9 kommentaari to “Maailma parim mutilõks 2015”

 1. ingi Says:

  Mina sain nondesamade vasekarva traatlõksudega ka kenaste korra majja…eelnevalt olin kasutanud seda http://www.mullamutt.ee/mutiloks-1/kus-see-asub.html
  Ei tea kas ei osanud või milles oli asi ,see ei püüdnud mul ühtegi mutti kinni,lõpeks ei vinnastunud kah enam ja kenasti üle 30 ne euro raisatud…ma ka ei uskunud neisse vankooli riistapuudesse ,aga jah,toimib.

 2. A Says:

  Mina ostsin eelmisel aastal kalli robot muruniiduki ja pärast selle kasutusele võttu otsustasid mutid välja kolida. Muru kerge vaevaga niidetud ja mutid peletatud.

 3. marko Says:

  Kui tihti see robot Sul niidab? Kui piisavalt sagedalt, siis pole kahtlustki, et muttidel ei teki isu. Samas mul on teooria, et just minu suhteliselt sage niitmine oli see, mis muutis õunapuuaia mutid elektrooniliste peletite pirinale immuunseks.

 4. tegelinski Says:

  See lõks tahab vist sättimiseks tugevaid näppe?

 5. marko Says:

  Jah, minu 10 aastane poeg jäi sellega hätta ja ka ise pidin ettevaatlik olema. Aga ei midagi erilist.

 6. A Says:

  Niiduk niidab iga päev Ca 6h kui ei saja vihma. Saab ka vihmaga niita aga minul on seadistatud nii, et kui sajab siis laadimisjaamast välja ei sõida. See tossu ja piiksuga peletamine on suht kahtlane värk. Ennemalt püüdsin minagi ainult lõksuga. Kõige parem tulemus.

 7. Reet Says:

  Meil on senini suvel kõikseparem mutilõks olnud kass. Kuidas ta seda teeb, pole peale sattunud. Kui juba mutiga hullab, siis küll. Eks tuleb siis proovida ka seda vaianti. Ah, et veel seda ka – sellised natüürmordid muttidest – seda poleks vaja küll.

 8. marko Says:

  :) Tegin need “natüürmordid” puht praktilistel kaalutlustel (niivõrd – kuivõrd) ja olin valmis minikriitikaks nende ülespanekul. Ütleme siis nii, et nende eesmärk ei ole magus kättemaks või labane nauding loomalaibast.

 9. kanatapjat pole | Maaeluprojekt Says:

  […] aga hea oleks ju uuel aastal saada ilma mutikuhilateta hakkama. Odavad lõksud pidid olema parimad, nii nad kirjutavad. Panin üles elu esimese “tunnel mutilõks” by AB Polar.  Ootan juba homme hommikut, […]

Leave a Reply