Valimised tulevad …

Omal ajal Timberlandi äriijuhina töötades sain ma tänukirja ühelt tuntud noorpoliitikult. Kirjas tõsteti esile konkreetse Timberland kaupluse väga head teeninduskvaliteeti kuid lõpus ei unustatud ära mainida, millisest ringkonnas poliitik kandideeris ning mis oli tema mandaadi number. See oli suur nali ning otse loomulikult seisis see kiri kaua ettevõtte seinalehel!

Poliitikutest on äärmiselt lühinägelik teha asju valmistel parema tulemuse saavutamise nimel. Ja rumalad on inimesed, kes lasevad ennast nii lõksu püüda. Mina tookord noorpoliitiku õnge ei läinud ega kavatse minna ka tulevikus. Ehk on sellised vahejuhtumid elus andnud hoopis ajendi näha tonti seal kus seda tegelikult pole?

Täna hommikul ilmus Rõhu poolt Petserimaanteele (tee mis toob minu juurde) teehöövel. Et mina seda masinat ei tellinud, sai see olla ainult valla ostetud teenus. Kui mees värava taga ringi keeras, jooksin välja ja palusin tal tagasi minnes tee Nahkanuia küla piirini profiili hööveldada ning säilitada selle väljanägemine kujul nagu see eelmisel aastal sai antud. Vastuseks sain lubaduse, et nii saab see ka olema.

Kui ma lõpuks tehtud tööd vaatama läksin, pidin tõdema, et tegemist on ühe viimase aja kõige räpakama teostusega. Profiili pole ollagi, kivid on välja hööveldatud, teel on endiselt augud ning imelikud kruusakuhjad, teepõhi teepervest sügavam ning teravate servadega, et takistada vee äravoolu. Kõik näikse viitavat linnukesele, mis oli tarvis kuhugi kirja panna.

Kui eksisteerib kusagil keegi, kes kannab hoolt kohalike teed hoolduse eest, siis too inimene oleks ju pidanud teadma, et Vardja tee vajab juba ammu täiendavaid kruusakoormaid, et oleks mida laiali lükata. Teeservad tuleb mättast puhtaks saada, mida ma tegin möödunud aastal oma raha eest Nahkanuia piires. Sest kui kui seda ei tehta, koguneb vesi nüüd juba teesängi ja põhjustab aukude teket. Nii oligi Vardja tee alates Nahkanuia piirist oluliselt paremas korras kui seda on valla hooldatav teelõik!

Vaadake pilte ja otsustage, kas selline olukord on normaalne või loomulik. Minu arvates ei kõlba tehtu iseloomustamiseks kumbki sõna. tegemist on vastutustundetu riigi raha raiskamisega ning seda teinud ametnik tuleks vastusele võtta. Seda hoolimata tema headest kavatsustest. Muidugi võiks ju mõelda, et milleks on olemas labidas aga see kõlaks mulle juba mõnitusena.

Alljärgnevalt fotod kommentaaridega.

Sellised on sodivallid teel.

Teepõhi on teepervest madalamal ning veel kenasti ranti hööveldatud. Kõik selleks, et veel kuhugi minna pole.

Millest need kuhjad? Kus on kvaliteet? Paljukirutud Kupperist küll ühtki sellist maha ei jäänud!

Lahtised kivid.

Tee väljanägemine Rõhu ristis.

Ma lihtsalt ei saa sellise kvaliteediga rahul olla! Naine juba muretses oma naiselikkuses, et siia võib ju kinni jääda, et kivid lõhuvad auto ära. Teate, see oma pere rahustamine sellises olukorras on palju raskem kui nende postituste kirjutamine. Siin ei ole küsimus maa elus vaid inimestes, kes ei hooli ning oma tööd üle jala teevad. Lohakusega ametnike tasandil. Ja kui ma seda pealiskaudsust vaatan, ei oska ma arvata muud kui et valimised lähenevad, vaja on odavat populaarsust.

5 kommentaari to “Valimised tulevad …”

 1. Toomas Says:

  Kui päevas seal kas või mõni auto sõidab, siis ma julgen arvata, et natukese ajaga on see tee taas korda nö. sõidetud. Loomulikult ei ole selliseid mulla-,kruusahunnikud pärast lükkamist normaalne sinna teepervele jätta, kuid tahest tahtmata on valimstab äsja hööveltaud teel sõit ebamugavusi, pole midagi parata! Ideaalis võiks loomulikult uut teekatet tuua, kuid kui hakata vallateid niimoodi täitma siis oleks see üpris kulukas..
  Oma koduni pean ka läbima ~1.5 km kruusateed ja kui seda on ka lükatud siis logistab see päris korralikult autot, rääkimata jalgrattast:P
  Päris mitu aastat tagasi ka toodi mu koduteele täidet ja tõsti muutus see teelõik väga heaks, ei ühtki auku ja sile kui asfalt. Kuid üsna ruttu muutus taas tee auklikuks, sest seda teelõik läbivad tihti suured metsaveoautod.
  Ausalt õeldes mulle meeldib, et koduteel mõned augud on, see hoiab seal autodel sõidukiirused ikkagi madalal ja endalgi ohutum rattaga, jalgsi ja ka autoga liigelda..lisaks kõnnivad seal teel ka väiksed koolilapsed, mis kindlasti ka nende elu ohutumaks muudavad:)
  Kruusateede puhul on minu arvates kõige suurem probleemi siiski tolm, ja vald võiks rõhuda sellele, et suvel need tolmuvabaks muuta ja eriti veel selline tee, mida suvel läbib väga palju autosid, mis sõidavad Endla Looduskaitesalale.:)

 2. marko Says:

  Tee saab “korda” sõitmisega tõepoolest. Aga küsimus ei ole selles.

  Küsimus on tee omaniku suhtumises. Vardja tee eraomanduses olev osa on kordades paremas korras kui seda on valla omandusse kuuluv teelõik. Miks? Kas seepärast, et eraomanikel on rohkem raha? Ei, põhjuseks on olemasolevate rahaliste vahendite parem kasutamine. Kuidas? Ka meil ei olnud raha täiendavaks kruusa pealeveoks aga me võtsime aega ja mõtlesime lahenduse läbi. Et tee korda saaks, lasime teeääred mättavallist puhtaks lükata, kandsime höövliga teeservast kruusa tagasi tee keskele ja hööveldasime profiili. Tee igapäevase kasutajana võin väita, et see lõik pidas vihmadele ja sõitmisele palju paremini vastu kui valla sügiseti hööveldatav teeosa, mis meenutab pigem kraavi kui teed. Polnud auke, polnud vett ja midagi ei juhtunud ka siis kui rasked metsaveomasinad sellel metsa välja vedasid!

  Vald kulutab raha asjale iseeneses, linnukesele paberimajanduses aga ei mõtle oma vahendite otstarbekale kasutamisele. Hädapärast sobiks sama lahendus ka nende teelõigule! Aga pole planeerijaid ega tegijaid. Lihtsam on lasta höövlil tulla ja teraga tee üle lükata. Ja meil pole enam midagi lükata. Tee seest paistava inimpea suurused kivid, mis iga lükkamisega järjest välja tulevad.

  Vald on selle tee omanik ja on kohustatud seda korras hoidma. Selline on ka minu kohutus eratee omanikuna. Riigilt laekub kõne all oleva teelõigu jaoks raha ning ausalt öeldes ei jõua mina ka kogu maailma eest muretseda. See raha peab olema paigutatud sellesse objekti, mille tarbeks on see välja antud. Või siis tuleb loobuda oma õigustest teele ja anda see kellelegi, kes suudab ja tahab seda korras hoida.

  Ma ei ole ka aukude vastane. Mõnda kohta nad sobivad, kui nii võib väljenduda. Aga ma ei räägi tavaliselt asjadest vaid suhtumisest asjade taga. See on lohakalt teostatud töö ning kuna ma olen näinud palju paremat kvaliteeti, ei pea ma õigeks oma sõiduautoga teehooldusmasinat mängida. Tulgu ja tehku korda. Praegu on nad halvendanud oma teelõigu olukorda ning rikkunud ära selle töö, millega teeomanikud vaeva nägid.

  Vald on nõukogude ajal tehtud töö seljas aastaid liugu lasknud. Ma väidan, et kogu taasiseseisvumisaja jooksul pole Vardja teele toodud peale rohkem kruusa kui seda on tulnud autokummi mustri vahel. See ei ole normaalne! Mõelda võib ka ka sellele, et teed kasutavad ilma igasuguse hilisema kordategemiskohustuseta rasked metsamasinad ning alles sel suvel hakkas vald nende vastu huvi tundma pärast seda kui ma helistasin ja palusin midagi ette võtta.

  Tolmuvabast teest on palju räägitud. Aga see ei saa olla eesmärk omaette. Kindlasti tuleb jälgida, et kõik elumajade läheduses olevad teelõigud oleksid tolmuvabad kuid üldiselt jääb see kõik siiski sõitjate südametunnistusele. Unustan minagi teinekord auto taga oleva tolmulondi, mis meenub ja paneb pidurdama siis kui seda tagasivaatepeeglist näen.

  Nii et saab. Saab ka väiksemate vahenditega. Tuleb lihtsalt hoolida sellest mida tehakse. :)

 3. Toomas Says:

  Ma loodan, et minust ei jäänud valet muljet eelmise kommentaari põhjal.

  Tahaksingi nüüd rõhutada, et konkreetne tee hööveldamine oli piltde põhjal allpool igasugust arvestust ja tundubki,et loodetakse lihtsalt “linnuke” kuskile kirja saada, unustades töö kvaliteet.:P

 4. marko Says:

  Ei saanud valesti aru. Aga eks ma lähen ise ka alati põlema kui mulle olulistest asjadest juttu tuleb. Ja kirjutades peab ju alati põhjalikumalt, sest muidu jääb kahtluseuss hinge, et kas ikka saadi aru. :)

 5. marko Says:

  Laekus üks minu kahtlusi kummutav seisukoht vallaametnikult:

  “P.S. Keegi ütles, et Sinu blogis oli greiderdamise ja valimiste kohta paralleel tõmmatud. Igaks juhuks lisan, et kevadel ja sügisel oleme igal aasta üritanud valla teedele nö ringi peale teha, ka sel aastal. Tegelikult oleks vajadus 3 x aastas.”

  Midagi pole teha, mina usun inimesi ja ma usun ka siinkohal tsiteeritut! Ja tegelikult tuleb tunnistada, et vald on tõepoolest igal aastal vähemalt korra oma höövli Vardja teele saatnud.

  Ja kui nüüd korralikult postitus läbi lugeda, siis on seal tegemist pigem kahtlusega, et tegemist võib olla valimiseelse reklaamiga kui 100% väitega!

Leave a Reply