Kördi mõistatus

Juba aastaid olen nuputanud, mis on Kördi uue elumaja ees, sissepääsu kõrval oleva valatud kasti otstarve. Olen kaalunud varianti, et tegemist on kaevu raketega või siis elumaja lagunemisel selle küljest “pudenenud” (korstna) tükiga. Kaevu võimaluse välistas maja lähedus ja “pudenemise” võimaluse betoonrajatise massiivsus. Muidugi polnud võimatu ka betoonruudu vedamine sinna kusagilt kaugemalt aga kuna puudus igasugune arusaam eseme suuruse ja funktsiooni osas, jäi ka see teooriaks. Mingi tõde selgus täna kui ajaviiteks selle “kasti” tühjendasin.

Ajendi sain eile kui kinnistul oleva vanaraua taaskord kokku kogusime ja selle käigus ka kasti revideerisime. Kui olin seal mõned trimmerdamise ajal ettejäänud rauatükid välja kangutanud, hakkasin huvi pärast suuremaid kive välja tõstma. Nende alt leidsin Kördi pliidi ukse ja rauast kaanega kasti, mille päritolu osas tahaksin saada lugejate abi. Kas tegemist võib olla militaarotstarbelise esemega? Ukse viisin vanarauda, sest see polnud kasutatav kuid karbi esialgu jätsin.

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Sel päeval me midagi rohkemat ei teinud kuid täna olin käru ja labidaga platsis ning väljakaevamised võisid alata. Tuleb meeles pidada, et ega ma ei teadnud kuhu täpselt ma võiksin või peaksin välja jõudma.

Leidsin hulga klaasikilde, portselanist pudeli korgi ja erinevaid metallist detaile nagu hobuseraud (suurus 34), mingid kinnitusdetailid, keti, roostetanud plekkpurke ja muid plekiribasid. Klaasitükkidest kõige huvitavam oli paksu põhjaga klaas, mida nähes meenus mulle lugu joodikuid petvast Kördi Annast. Nimelt olla tal olnud paksu põhjaga klaas puhuks kui joojad olid juba purjus ning nende tähelepanu hajunud. Üllatavalt kiiresti jõudsin ka kasti põhja, mis samuti oli valatud.

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Lahtikaevatult oli minu ees kast järgmiste mõõtudega: avaus 70 x 113, sügavus 65-75 ja seina paksus 12-15 sentimeetrit. Arvestades selle asukoha ning kasutatud ehitustehnikaga, võiks tegemist olla vihmavee kogumiseks mõeldud anumaga kuhu vesi veerennist jookseb ning kust seda siis pärast hea ammutada on. Tunnistan, et näen midagi sellist esmakordselt ja mulle jätab see mulje jõukusest. Kas on veel võimalusi?

Mis puudutab kõike seda sodi, mis ma kastist välja tõstsin, siis ilmselt on see sinna sattunud erineval viisil: osaliselt veel puidu küljes olevad rauast detailid võivad viidata näiteks kaanele või kinnitustele, tellised kindlasti ümberkukkunud korstnast, prügi ainult inimese poolt sinna visatud ja muld on aastate jooksul kõdunenud lehed.

Tegin veel ühe plaani kus on täpselt näha kasti asukoht maja suhtes, kusjuures välisuks oli pildistaja pool küljes. Segadust tekitas ja tekitab maja kõrval olev auk, vot selle kohta ei oska midagi öelda.

Kördi mõistatus @Nahkanuia

Mõtlesin, et peaks augu säilimise huvides kaanega kinni katma. Siis ei tee vihm ja külm liiga. Teoreetiliselt saaks seda kivist auku kasutada suvel külma karastusjoogi hoidmiseks ja talvel sügavkülmikuna. :)

7 kommentaari to “Kördi mõistatus”

 1. Tanel Kutti Says:

  See on väga lihtne – seal hoiti piima vee sees jahedas. Meil samasugune auk kodus kaevu kõrval ja oli sellisena täitsa kasutusel.

 2. marko Says:

  Suurimad tänud Tanel ja (tagantjärele ka) Kaarel!

 3. Kaarel Says:

  Selles valatud kastis võis vabalt vett hoida. Ka külma vett, sest maapind hoiab paremini temperatuuri. Vanasti oli üsna levinud, et piima hoiti selle jahutamiseks külmas vees. Peamiselt oli selleks ämber aga miks mitte ka selline kast. Pere igapäevane piimavaru on külmas ja hea käepärast võtta.

 4. Kaarel Says:

  Näed siis, juba jõuti ette :)

 5. marko Says:

  Paar täpsustavat küsimust:
  – Kas kastil oli kaas, sest kuidas muidu õnnestus vee temperatuuri hoida?
  – Kust saadi vesi? Kas kasti vahepeal puhastati või tühjendati? Vesi läheb ju seistas roiskuma.
  – Sellise kasti valamine on tülikas ja kallis? Isegi tänapäeva kontekstis. Meil maal Vahukülas sellist kasti ponud. Kas märk jõukamast majapidamisest?

  NB! Kaarel, astu oma vanaema piltidega mõni päev läbi, skanneerime need uuesti!

 6. Addy Says:

  Kast kuulub Maximi kuulipilduja juurde (sarnast võis näha nt. filmis “Nimed marmortahvlil”, kus üks eesti poistest endale “uue pruudi” sai. Sinna sisse käis 7,62×54 padrunilint, mis sõja algul oli enamasti presendist. Dateerida aitab kasti külje keskosa, st Vene impeeriumis toodetud kast on sile ning kui küljel on pressitud umbes 3-5cm läbimõõduga viisnurk, siis on tegu Nõukogude Venemaa toodanguga. Midagi erilist ta paraku pole, küll aga peale väikest puhastamist passib ilusti teile ahju otsa kiivrite kõrvale ;)

 7. Kaarel Says:

  Tere

  Kuigi ma ei ole oma lubadust piltidega läbi tulla veel täita jõudnud ei ole ma seda ka unustanud. Probleem ei olegi niivõrd aeg Nahkanuiale jõudmisega kuivõrd piltide ennaste sorteerimisega sest minu mälu järgi on seal nii vanad ajaloolised pildid kui ka juba laulva revolutsiooni aja pildid. tahaks neid kuidagi süstematiseerida ja kohe seejärel tulen juba külla.

Leave a Reply