Vale-Koeru Delcampe.net oksjonikeskkonnas 2

Alustuseks vaata minu varasemat postitust ja loe siis edasi.

Olen täna “vale-koeruks” tituleeritud foto osas mõnevõrra targem. Tegemist on päris mitmes mõttes üllatusi täis fotoga. Esmalt müüja poolt tagantjärele lisatud tagakülg:

A.Salumets

Tagakülge lähemalt uurimata on selge, kust see seos foto esikülje ja Koeru vahel. Foto autoriks on Aleksander-August Salumets, Koeru fotograaf ning ka postitempel on kirjale peale löödud Koerus. Seega pole midagi imestada kui võõra jaoks on juba neist asjaoludest tulenevalt tegemist Koeruga. Nii see siiski ei ole, sest nagu ma varasemalt kirjutasin ning endiselt arvan, ei ole Koerus sellist hoonestust kunagi olnud. Kaur Saluse kinnitusel ei ole tegemist ka Rakkega, täpselt samadel põhjustel. Munakivisillutis, lai tänav, kinnised hooviväravad ja tellisikividest hoone viitavad mõnele meie suurematest asulatest. Paide? Kardetavasti mitte. Rakvere? Võib olla.

Huvitav on see seetõttu, et reeglina pildistasid fotograafid “oma piirkonnas” ja väljastpool seda liigub nende ülesvõtteid vähem. Samas koliti ühest Eestimaa nurgast teise, miks ei võinud/saanud Salumets seda teha? Ma ei tea ju sedagi kaua ta siin Koerus pildistas, kust siia sai ja kuhu siit läks. Igal juhul ei ole tegemist Koeru fotoga kuid tegemist on ajaga, mil Salumets Koerus tegutses nagu kaks templit sellele viitavad!

Veelgi huvitavam on aga adressaat ning kirja saatja! Kirja saajaks on keegi E.Tepper ja saatjaks Aleksander. Pean enda häbiks tunnistama, et mul läks selle pähki katkihammustamisega rohkem aega kui võinuks. Aga kui kord järje peale sain, oli edasi lihtne. E.Tepper näol on tegemist Eduard Tepperiga, kelle vend on Geni andmetel Aleksander-August Tepper. Aleksander-August Tepper on aga Aleksander-August Salumets enne 1938. aasta nimede eestistamist. Teisisõnu on kirja saatjaks seesama fotograaf, kelle tempel on foto tagaküljel ning saajaks tema vend Eduard, kes tol hetkel elab ja tegutseb Kardina kandis.

Ajaks mil eelmises lõigus kirjapandu selgus, olin foto juba ära ostnud. Ja kui ma ostu hetkel kahtlesin investeeringu tasuvuses, siis nüüd on see minu jaoks kümnekordselt õigustatud. Juhuslikult olen omandanud põneva killu Koeruga seotud fotograafi elust ning saanud ise sellevõrra targemaks. Endiselt ootan arvamusi foto tegemise koha osas. Kas tegu võib olla Rakverega või on foto tehtud Koerust sootuks kaugemal?

Samal teemal vaata ka “Kiri tellijale” ning foto sellest, milline nägi välja fotograaf Tepper-Salumets reklaamstend.

Leave a Reply