Isa pilt

Erich Hinno Peipsi Laevastiku Divisionis 1934

vanadpildid.net pildiprojekt on tegelikult ennast tuhandekordselt õigustanud kui kasvõi üks inimene selle abil leiab mõne lähedase foto. Minul on selliseid näiteid tuua mitmeid ja tänaseks tuleb kahe käe sõrmedest ilmselt juba puudu.

Hiljuti helistas mulle mees, kes juhuslikult leidis vanadpildid.net vahendusel foto oma isast. Tegemist on Erich Hinno fotoga, kes teenis Peipsi Laevastiku Divisionis koos Voldemar Arrasega, kes omakorda töötas Koeru meiereis assistendina. Voldemari fotopakk leidis tee minuni tänu Timole ja tema emale, kelle kapis see oli seni kasutult seisnud.

Kes oli Erich Hinno, mees ülaloleval fotol? Mälestused panin kirja tema poja sõnade järgi:

Erich sõjas ei osalenud, elas Lohusuus ja läks sõja alguses õppima loodusteadusi. Tulenevalt oma taustast sai temast Mustvee lähistel asuva Tiiriku ilmajaama ülem. Kuna ilmavaatlused olid olulised kõigile poliitilistele valitsustele, mis tol ajal lainetena üle Eesti pühkisid, pääses ta sõjaväeteenistusest.

Hiljem sai temast kalur. Saan aru, et sõja ajal, kuna poja mälestustes päästis see ta sakslaste mobilisatsioonist. Ka neil oli vaja süüa. Veelgi hiljem, nõukogude mobilisatsiooni ajal, läks metsa ja varjas ennast seal. Juba nõukogude ajal pääses ta taas tänu kalapüügioskustele, sest nende majas asus kala kokkuostupunkt.

Nõukogude ajal sai Erich’st Põlvas kalamajandi direktor ja seejärel töötas ta Rakvere kalakombinaadis insener-tehnoloogina.

Erich Hinno suri 64 aastaselt 1978 aastal.

Peipsi Divisioni Laevastikus teenis Erich kokana ja mulle meeldis väga, et tema poeg esimesena mainis seda, kuidas isa teda pannkooke ümber viskama õpetas. Kas sellest oli ka kasu, ei tea. Igal juhul sai ka Erich’i pojast Tõnust kaugesõidu kapten, kes alustas madrusena kuid töötas hiljem 15 aastat kaptenina kaubalaevadel Tallinn-Aafrika liinil. Viite allolevale fotole Fotode Infosüsteemi andis ta mulle ise.

EFA.204.0-65410

Oma isast sõjaväes Tõnul foto puudus. Nüüd on see tal olemas. Leppisime kokku, et saadan talle kvaliteetse skanneeringu. See polegi nii lihtne, tegemist miniformaadis fotoga, mõlema külje pikkust käigest 3-4 sentimeetrit.

One Response to “Isa pilt”

  1. marko Says:

    See pilt jõudis lõpuks pojani. Otsustasin kogu oma Peipsi Divisioni fotoseeria vahetada raha vastu ja selle omakorda vanadpildid.net keskkonda sobilike fotode vastu. Kuid enne vahetuse tegemist võtsin Tõnuga ühendust, küsisin aadressi ja panin isa pildi talle postiga teele. Tõnu tänu väljandus 15€ suuruses annetuses MTÜ Nahkanuia arveldusarvele!

Leave a Reply