Lauda veelauad

Sirkel @Nahkanuia

Enam ei mäleta, millest olen kirjutanud ja millest mitte. Aga on seal vahet? Eile võtsin käsile lauda kaks otsaseina, mille alumised palgid vihmaga korralikult läbi vettivad. Lausa nii läbi, et seestpoolt on näha. Palk on vundamendist isoleeritud tõrvapapiga kuid sellest ei piisa. Ei piisa seepärast, tuul lükkab vee palki mööda alla voolates palgi ja vundamendi vahele, kus veel puudub ära voolamise võimalus.

Konsulteerisin sel teemal Paide SRIK-i spetsialisti Raineriga ja tema arvamus oli, et põhjuseks võib olla vana, lubjamördiga laotud vundamendile valatud betoonist vöö. Betoon ju vett läbi ei lase, lubjamört aga küll. Seega oli vanal ajal palk istutatud küll otse vundamendile kuid tulenevalt kasutatud materjalidest ei hoidnud see vett kinni vaid “imes” endasse. Niiskus laotus ühtlasemalt ning kuivamine toimus kiiremini. Minule on ainsaks lahenduseks palgi alt väljaulatuv kiviserv katta veelauaga.

Veelaud naturaalsel palgil on paras peavalu. Selle paigaldamiseks on kaks võimalust: palki saetud sirge soon veelaua jaoks VÕI palgi järgi saetud veelaud. Mina valisin viimase variandi kuna käsi ei tõusnud saega rikkuma võimsaid lehisepalke, teadmata samas oma töö tulemust. Ja polnudki väga raske, kuigi ideaalselt ma laudu istuma ei saanud. “Ideaalselt” tähendab antud kontekstis kuni mõnemillimeetrist vahet laua ja palgi vahel.

Ainus puuduv tööriist ülesande teostamiseks oli sirkel. Selle konstrueerisin harilikust pliiatsist, puuklotsist ja kahest nipukast. Ja vaja läks seda palgi kumeruste kandmiseks lauale. Edasine oli juba puhas tikksae ja rellaka töö. Kuigi jah, konaruste silumiseks kasutasin veel markerit, millega jäetud märgid hiljem rellaka otsa kinnitatud lamelliga maha lihvisin. Tulemuse kinnitasin peenikeste kruvidega seina külge. Nagu ka varasematel kordadel, kasvas töö käigus vilumus ja viimase lauaga läks juba päris lihtsalt. Sellest polekski midagi, ainult et alustan ju alati kõige silmatorkavamast kohast. :)

Lauda veelauad @Nahkanuia

Töö käigus pidasin aru, kui laitmatult peaksid lauad palgile istuma. Mõttetöö tulemusel jõudsin järeldusele, et mitte väga. Pean kõige kurja juureks siiski tuult, mis veepiisad mööda vundamendi tasapinda palkide alla puhub. Eilegi näiteks oli probleem ainult lauda tuulepealses küljes. See vähene vesi, mis mööda palke ülevalt alla voolab, ei tohiks enam sellist “uputust” põhjustada.

Leave a Reply