Archive for the ‘Ajalugu’ Category

Varangu algkool 1839.-1934.

Võtsin ennast kätte ja toksisin ümber Järva Teataja, nr. 140, 26 november 1934 pika artikli, milles on juttu Varangu algkoolist. Peamiselt selleks, et teinekord mõnd Varanguga seotud pilti vanadpildid.net keskkonda üles pannes sellele viidata. Aga osalt ka selleks, et artikkel oleks tänapäevasel kujul huvilisele olemas.

Varangu algkool ©Nahkanuia

(veel …)

Teisipäev, november 8th, 2016

Piirikivide tähistamine

Otsustasin jälle kirjutama hakata. Olen pikalt pausi pidanud ja nüüd ei tea kust alustada. Õnneks on Nahkanuial liikudes telefon ja/või fotokas alati kaasas, nii et olulisemad sündmused saan piltide järgi taastada.

Nahkanuia piiriki ©Nahkanuia

16. märtsil jagasin oma FB ajajoonel pilti veel ühest Nahkanuia piirikivist, mis tuli välja Vardja tee serva puhastades. Selle kohal kõrgunud vana toomingas ajas juba ammu oma oksi tee peale ja tulemusteta kärpimise asemel võtsin selle koos pundi leppadega lihtsalt maha. Et piirikivid oma algsetes asukohtades säiliksid, uuesti kaotsi ei läheks või vigastada ei saaks, tähistasin need siltidega. Varasemast ajast oli mul üks tähis olemas, kaks lasin juurde teha. Eile tegime Matiga külale tiiru peale ja toksisime immutatud lati külge kinnitatud tähised maasse.

(veel …)

Pühapäev, aprill 17th, 2016

Ajalooõhtu Karinu külamajas – TÄNA!

Ajalooõhtu Karinu külamajas

Vello Kallandi kutsel räägin täna õhtul vanadpildid.net projektist ning sellega seonduvatest rõõmudest ja muredest Karinu külamajas. Üritus algab 17:00. Kui oled huvitatud, tule kindlasti kohale!

Ürituse kutse on edastatud ka vanadpildid.net Facebook lehel. Kui soovid olla kursis vanadpildid.net tegemistega siis märgi keskkonna Facebook leht meeldivaks, nii jõuab kõik toimuv, uued fotod või toimuvad sündmused, Sinuni operatiivselt ja kaasaskantava nutiseadme korral kõikjal. :)

Neljapäev, märts 17th, 2016

Jahikeeld Saksavälja heinamaadel

Kalamees ja kirjasõber Jüri saatis mulle Tallinnast viite Järva Teataja 1934. aasta väljaandele, kus teavitatakse avalikkust jahikeelust praegusel Endla looduskaitsealal, toonastel jõeäärsetel luhaheinamaadel.

Järva Teataja nr. 37, 29 märts 1934:

Järva Teataja (1926-1944), nr. 37, 29 märts 1934

(veel …)

Laupäev, veebruar 20th, 2016

Koeru kirik

Koeru kirik

Vanade fotode otsingul sattusin kord antikvariaati ja jäädvustasin omaniku loal Koeru kiriku kirjelduse ühest vanemast, eestiaegsest kirikuid tutvustavast raamatust. Kuna vanadpildid.net keskkonnas on Koeru kirikust ülesvõtteid küllaldaselt, tegin neist lisatud kollazi ning jagan raamatu (mille pealkirja ega autorit ei taibanud jäädbustada) sisu:

(veel …)

Neljapäev, jaanuar 28th, 2016

Väärikad külalised

Väärikad külalised ©Nahkanuia

Nahkanuia võõrustas täna väärikaid ja alati oodatud külalisi, küla endisi elanikke, nende lähedasi ja lapsi. Oma noorpõlvekodu tulid külastama Õie Ehrenbusch, Vardja veskitalu järeltulija, Valve Lillemaa, Kangelase asundustalu peretütar, Õie vennanaine ja tema tütar Marge. Vaatasime koos üle Nippi Kõrsi, Kangelase, Abrami, Kördi ja Karjamardi talukohad ning käisime Vardjal. Mälestusi jagasime Nippi Kõrsi köögis, kus perenaine oli ette valmistanud tavapärase pidulaua, millelt ei puudunud õuna- ja rullkook!

Muu hulgas sain teada, et Paistevälja peremees Erke Albrecht’i kutsuti Paistevälja Proffessoriks. Nimelt olla ta välja selgitanud, mis vahe on “nikul” ja “tatil”. Kahjuks ei ole säilinud väite tõestus. :)

Neljapäev, oktoober 8th, 2015

Õnnetusjuhtum Vardjal

Vardja on Nahkanuia küla majapidamine, millest olen ilmselt kõige enam kirjutanud. Minu algsed kartused, et ma ei suuda veskitalu visualiseerida ei pidanud õnneks paika ning lisaks päris mitmele ülesvõttele on mul õnnestunud koguda ka põnevaid mälestuskilde elust Vardjal. Seekord üritan likvideerida ühe endale antud vana lubaduse avaldada kunagi vestluse käigus saadud vihjest välja kasvanud huvi ning aja jooksul saadud materjal ühe õnnetu armastuloo kohta.

Alustuseks ehk niipalju, et Vardja pole selle elanikele õnne toonud. Muidugi on õnn suhteline kuid otsustage ise:

  • millalgi 20. sajandi alguses müüb Wend nimeline mölder veski maha ning läheb Valget Laeva ootama. Laeva ei tule ja pere on kodust ilma;
  • 1929. aastal põleb Vardja veski õnnetu juhuse tõttu maani maha, kindlustus katab kahju osaliselt;
  • Sõjategevuse käigus lastakse 1941. aastal Vardja veskitalu köögis, pere silmade all, taganevate punaarmeelaste poolt maha Limbervek (Leheste?) ning veskitammil mölder Pruus;
  • August Ehrenbuschi naine Rosalie koos poegade Uno ja Leo’ga küüditatakse 1949, mees küll pääseb (samuti tütar) kuid on sunnitud ennast Stalini surmani varjama. Veski jääb võõrastele;
  • 1951. aasta suvel upub maja taga vesikanalis väike Virve, Vardjale möldriks kutsutud August Bremeti pere pesamuna, kes on hetkeks jäänud järelevalveta.

(veel …)

Reede, september 25th, 2015

Vana kaart Rakvere laadalt

Rakvere laadal sattusin peale ühele vanaprouale, kes müüs asju, mis olid osalt jäänud tema isast, kes omakorda tegutses metsandusvaldkonnas kusagil Lääne-Virumaal. Nii sain ma vähemalt aru. Ostsin kaks põnevat fotot (siin ja siin) ja ühest kastist jäi silma üpriski räbaldunud kaart, kus tundsin ära tuttavad kohad. Huvilistele olgu kaart või õigemini fragment sellest allpool ära toodud. Tegemist on suure failiga, üle 20 MB, seega võib selle avanemine ja avamine võtta sõltuvalt internetiühendusest”pisut” aega. Rohkem kaarte leiad siit. Vaatasin ise ka oma varasemaid avaldatud kaarte ja avastasin, et olen samast kaardist kirjutanud postituses “Kaks vana kaarti aastast 1915“. Seal on see küll mustvalge.

Vana kaart

Esmaspäev, september 14th, 2015