Archive for the ‘Vana kaart’ Category

Jahikeeld Saksavälja heinamaadel

Kalamees ja kirjasõber Jüri saatis mulle Tallinnast viite Järva Teataja 1934. aasta väljaandele, kus teavitatakse avalikkust jahikeelust praegusel Endla looduskaitsealal, toonastel jõeäärsetel luhaheinamaadel.

Järva Teataja nr. 37, 29 märts 1934:

Järva Teataja (1926-1944), nr. 37, 29 märts 1934

(veel …)

Laupäev, veebruar 20th, 2016

Vana kaart Rakvere laadalt

Rakvere laadal sattusin peale ühele vanaprouale, kes müüs asju, mis olid osalt jäänud tema isast, kes omakorda tegutses metsandusvaldkonnas kusagil Lääne-Virumaal. Nii sain ma vähemalt aru. Ostsin kaks põnevat fotot (siin ja siin) ja ühest kastist jäi silma üpriski räbaldunud kaart, kus tundsin ära tuttavad kohad. Huvilistele olgu kaart või õigemini fragment sellest allpool ära toodud. Tegemist on suure failiga, üle 20 MB, seega võib selle avanemine ja avamine võtta sõltuvalt internetiühendusest”pisut” aega. Rohkem kaarte leiad siit. Vaatasin ise ka oma varasemaid avaldatud kaarte ja avastasin, et olen samast kaardist kirjutanud postituses “Kaks vana kaarti aastast 1915“. Seal on see küll mustvalge.

Vana kaart

Esmaspäev, september 14th, 2015

Kaks vana kaarti aastast 1915

Ahtolt sain viite kahele vanale kaardile, millel on jäädvustatud suur hulk Järvamaad, Koeru ja Nahkanuia teiste hulgas. Oma lühikeses kirjas juhib Ahto tähelepanu ka sellele, et kuigi kaartidel toodud aastaarv “1915” on sama, on tegemist “üllatavalt” erinevate käsitlustega. Lõikasin mõlemast kaardist välja sarnase maa ala ning panen selle üles. Esialgu ilma omapoolsete kommentaarideta, sest tahaksin ka ise neid lähemalt uurida ja võrrelda. Aga isegi pealiskaudsel vaatamisel võib öelda, et on tõesti erinevad! Lugejate kommentaarid oodatud.

Kaks kaarti aastast 1915

Lingid orginaalkaartidele: Saksa 1915 ja Vene 1915.

(veel …)

Reede, oktoober 31st, 2014

Killukesi Valdo Prausti FB ajajoonelt

Möödunud laupäeval peetud Vao küla kokkutulekul pidas Valdo Praust ettekande Vao küla ümbruse teede võrgustikust. Käisin kuulamas, peamiselt seepärast, et Valdo ettekanded on selged ning tema esitlus seetõttu nauditav, aga samuti nüüdseks juba  4 aastat tagasi Koeru Kultuurimajas toimunud ajalooõhtul räägitu meelde tuletamiseks. Muuseas, too ajalooõhtu oli ise ajalooline, seda eelkõige seetõttu, et tegemist oli ühega esimestest. Nüüdseks võib Valdot tihti näha ning kuulda teedest rääkimas erinevatel üritustel üle Eesti. Soovitan kõigil, keda huvitavad vanad teed ja nendega seonduv, jälgida Valdo Facebook’i ajajoont. Noppisin sealt välja mõned Koeru kihelkonna või selle lähiümbruse kohta käivad lõigud, ajendiks tema värske postitus Kuusna teeristist.

(veel …)

Kolmapäev, august 27th, 2014

Kus asus Vahuküla tuulik?

Vahuküla tuulik Pihumäel 1938

Hiljuti panin vanadpildid.net keskkonda üles 1938. aastal tehtud foto tüdrukutest Vahukülas Pihumäel, taustaks Vahuküla tuulik! Mul polnud aimugi sellise tuuliku kunagisest olemasolust ja nii ma kirjutasingi. Aga teema ei andnud rahu ja eelistasin Aani Uunole, et oma kahtlused kummutada.

(veel …)

Neljapäev, jaanuar 30th, 2014

Topograafiline Vene sõjaväekaart aastast 1915

Jagan vana kaarti, millest on olnud juttu ühes minu vanemas postituses. Lõpuks õnnestus see mul suhteliselt korralikult ja ühes tükis ära digiteerida. Vaadake, uurige, kaart on väga detailne ja sellel on märgitud nii Nahkanuia kui mitmed teised kohad, millest siin ajaveebis sageli juttu teen. Kui kedagi huvitab kaart tif failina, saab seda minu käest. Suuremat jpg faili võib uudistada minu Google+ albumist. Tegemist on Vene topograafilise sõjaväekaardiga aastast 1915, mille keskmes on kolme maakonna, Järva-, Viljandi- ja Tartumaa piiridel paiknev Endla soostik. Allolev foto avalen sellel klikkides suuruses 1500 pikslit ülemine külg.

(veel …)

Kolmapäev, mai 29th, 2013

Endla soostiku ja lähiümbruse kaart aastast 1901

Leidsin ja soetasin osta.ee keskkonnast endale (ja kõigile teistele) 1901 aasta kaardi, mis valdavalt kajastab Endla soostikku. Nahkanuia jääb kaardilt napilt välja kuid olemas on Nava ning hea tahtmise korral on näha ka talitee, mis tuleb üle Haava talu Nahkanuia poolt. Otsest ja kohest rakendust ma kaardile peale jagamise ei leia – ehk leidub mõni huviline, kellele kaardi veebiversioon vajalik on. Seda enam, et ega neid kaarte juurde ei trükita ja vähemalt teoorias jääb neid järjest vähemaks. Allolev kaart avaneb klikkides pikema küljega 1500 pikslit, suurema (1:1) jpg faili leiad minu PicasaWeb albumist Kaardid.

(veel …)

Teisipäev, märts 5th, 2013

Rekonstruktsioonimudel muinas- ja keskaegsest teedevõrgust

Rekonstruktsioonmudel muinas- ja keskaegsest teedevõrgust Koeru ümbrusest Kagu-Järvamaal kuni Laiuse-Ripuka-Palamuse kandini Kirde-Tartumaal

(veel …)

Esmaspäev, jaanuar 7th, 2013