Archive for the ‘Piibe’ Category

Mardimäe 2013

Nahkanuial on külmapühad. Auto siiski otsustas käivituda ja ma sõitsin vaatama Mardimäe talu teispool Piibe jõge. Mardimäest kirjutasin 2012 aasta juulis ja lisasin fotod. See postitus on osutunud populaarseks tänu eestielu.ee postitusele “Vaata, millised Eesti külad on välja surnud”, kus minu pildiseeria illustreerib ühe kommenteeria jaoks Eesti küla seisukorda. Et eelmine käik toimus suve südames, sai tänane ette võetud talve südames. Maja oli nii nagu ta minust viimane kord sinna jäi, keegi hea inimene oli uksele toki ette pannud. Kuna lopsakas taimestik puudus, avastasin enda rõõmuks veel kolme hoone jäänused, mis jäävad elumajast pisut eemale. Kaks neist olid ilmselgelt kõrvalhooned aga kolmas jättis mulje, otsekui oleks sealgi elatud. Loodan, et kunagi tulevikus leian kellegi, kes oskab mulle sellest kohast põhjalikumalt rääkida. Sel korral märkasin põrandal ka Järvamaa Metsamajandi poolt Gerda-Melanie Ööpikule välja antud  tänukirju. Kas viide talu viimasele elanikule? Fotosid võite sel korral nautida lausa kolmel erineval moel. Esimene võimalus on klikkida esimesele allolevale fotole ning siis nooleklahvidega sirvida, teine on vaadata postituse lõppu lisatud muusikaga fotoseeriat ning kolmas on traditsiooniline Picasa album. Kahes viimases valikus on fotosid rohkem. Minu vaieldamatuteks isiklikeks lemmikuteks selles täna tehtud fotoseerias on kaks püstist fotot.

Ahjaa, ühe fotoga fotoseerias soovin kõigile lugejatele tagantjärele head uut aastat! Leiate selle ise. :)

(veel …)

Laupäev, jaanuar 19th, 2013

Mardimäe 2012

Mardimäe talu on olnud üks Koeru kihelkonna “maailma lõpus” paiknevatest taludest. Ma ei tea talust ja selle elanikest sisuliselt midagi peale paari sõjajärgse foto, millest ühel peaks näha olema seesama lagendik, mida eile õhtul vaatamas käisin. Ega nähtu mind eriti ei üllatanudki – nii need asjad ääremaadel on ja olema saavad. Vanad surevad ja noored kolivad ära. Siiski, Mardimäe ei ole veel kaotatud lahing, maja peaks olema võimalik teoreetiliselt taastatada. Ainult et kes sinna elama läheb?

Neljapäev, juuli 12th, 2012

Pühapäev Piibes

Seiklesin täna Piibe külas. Tee viis mind esmalt Põrgupõhja tallu, mis asub Piibe silla lähedal. Peremees Ivariga käisime silla risti ja põiki läbi ning ma kasutasin juhust, et nii enda kui fotoaparaadi mälukaarti oluliste detailidega värskendada. Ehk Nahkanuia ajaveebi lugeja pole märganudki aga vanadpildid.net keskkonnas üht Piibe silla kohta tehtud kommentaari kommenteerides astusin suurelt ämbrisse. Oli nii häbi, et otsustasin silla oma silmaga üle kaeda.

Tundus tõepoolest, et suurem osa silla kividest võib olla senini säilinud silla muldes. Osa neist oli kenasti näha, teised tuleb välja kaevata ning nende asukohta aitab määrata maapinna profiil. Üldiselt on silla kaks allesjäänud kaart ohtlikult lagunemas, sest vihmavesi on oma töö teinud. Sild vajaks hädasti rahasüsti. Peremehel on küll suured plaanid tehtud, mis hõlmavad endas ka jõe paisutamist aga vahendeid napib sellekski. Siiski on osa jõekaldast puhastatud ja plaane jagub ka jõe Jõgeva poolsele kaldale.

(veel …)

Pühapäev, oktoober 25th, 2009

Piibe sild

Mati on täna Paides minu ema juures ja kuigi ma toimetasin terve päeva väljas, on praegu hea istuda ja oma ajaveebi toimetada. Köögis soojeneb kuumas vees purk Nahkanuia mesilaste meega ja mu kõht koriseb kui ma mõtlen kuidas ma seda kohe varsti saia ja piimaga sööma hakkan.

Paar päeva tagasi käis Nahkanuial Hillar Ümar, mees kelle asjalike kommentaare võivad huvitatud aeg ajalt siitsamast lugeda. Hillar on Jõgevamaalt ja üks tema huvidest on II Maailmasõja laguses siinkandis toimunud suured lahingud. Jäi ju Endla rabadesse ja soodesse kotti hulga tiblasid, kes siin siis ringi hulkusid, tsviilelanikke mõrvasid ja muidu lolli mängisid.

(veel …)

Pühapäev, august 30th, 2009