Archive for the ‘Vana pilt’ Category

Aruküla kütusejaam

Olen neid fotosid tahtnud juba pikemat aega avaldada. Tegemist on Raimond Asu tehtud fotoseeriaga oma abikaasa töökohast Koeru Arukülas, Mullamäe all. Ma ei oska nimetada selle ettevõtmise täpset nime kuid lähtudes kütusemahutitest on ilmelt tegemist “tanklaga”. Fotol poseerib Elli Irene Asu. Ajaliselt peaks fotod jääma 50-ndate lõppu, 60-ndate algusesse. Postitusele ootan täpsustavaid ja täiendavaid kommentaare!

Aruküla kütusejaam

(veel …)

Pühapäev, juuni 14th, 2015

Vale-Koeru Delcampe.net oksjonikeskkonnas 2

Alustuseks vaata minu varasemat postitust ja loe siis edasi.

Olen täna “vale-koeruks” tituleeritud foto osas mõnevõrra targem. Tegemist on päris mitmes mõttes üllatusi täis fotoga. Esmalt müüja poolt tagantjärele lisatud tagakülg:

A.Salumets

(veel …)

Neljapäev, mai 14th, 2015

Koeru kirikumõis 45€ eest

Koeru kirikumõis. Foto M.Öömann.

Hiljuti vahetas osta.ee vahendusel omanikku M.Öömanni foto Koeru kirikumõisast. Pakkusin ka aga võitjaks seekord ei pretendeerinud, sest selline vaade on mul põhimõtteliselt olemas. Küll valmistas üllatuse foto lõpphind, mis kerkis peale 44€. Kindlasti mängis hinna juures rolli foto hea kvaliteet ning mis veelgi olulisem, tavapärasest erinev vormistus. Ka minu kogus on üks sarnane Martin Öömanni foto Aruküla mõisast.

(veel …)

Laupäev, mai 2nd, 2015

Pildid Siberist

Ferita Pärismaa nime kohtasin esmakordselt Martin S. Kulli raamatus “… kuni surm meid lahutab“. Sel hetkel ei teadnud ma veel, et Ferita on üles kasvanud Nahkanuia küla Seljamäe talus.1 Kohtudes Ferita tütrega, õnnestus mul digiteerida põnevam osa Feritast maha jäänud albumitest, sealhulgas mõned fotod Siberist.

Enda Siberisse sattumise tagamaad selgitab Ferita oma kirjades ENSV peaprokurörile järgmiselt:

Ferita Eduardi tütar Pärismaa (s. 1929) arreteeriti koos ema Adeele Hansu t. Pärismaaga (s. 1892) 1945. aasta 18. juunil kodust vanema venna sõjakomissariaati mitteilmumise pärast. Koju jäi raskesti haige isa, kes suri 1945. aasta detsembris. Üks õde viibis tol hetkel tädi juures ja teise saatusest ma ei teadnud midagi. Meid viidi kodust Ervita mõisa, mis asub meilt mõne kilomeetri kaugusel. Nädal hiljem viidi Viljandi, sealt Paide ja edasine tee juba Tallinna Patareisse. Seal mõisteti meie üle kohut. Karistuseks mõisteti mulle ja emale 7 aastat vabadusekaotust + 3 aastat õigusteta. Olime emaga eri laagrites. Ema suri 1951. aastal Taiseti linnas. Mina olin mais 1945 saanud 16-aastaseks. Tööle suunati mind Saraatovi oblastisse Kamenski külla, kus kandsin karistust 5 aastat. Hiljem viidi mind üle kaugele Uhta-Nahodkasse, kus kandsin karistust ülejäänud kaks aastat.

(veel …)

  1. Kasutan hetkel käsitlust, mille järgi Ferita enda poolt kodutaluna nimetatud “Vahetmetsa talu” Liusvere külas ongi seesama Seljamäe. Samas on kahtluseuss sees, et keegi kuskil, sealhulgas mina, on millesti valesti aru saanud. Kuid ka juhul kui Vahemetsa talu, mis peaks siiski viitama perenimele, asus Liusveres, pole see Nahkanuiast väga kaugel. []

Pühapäev, aprill 12th, 2015

Laupa küla kalender 2014

Käisin eile õhtul Türil Kaarel Aluojaga vahetuskaupa tegemas. Sain temalt päris häid Koeru fotosid, pakkudes vastu mõned Paide vaated oma kollektsioonist. Muu hulgas andis ta mulle kalendri, mille esikaanel olev foto on saadud minu pere käest, täpsemalt äia kaudu. Tegemist on järjekordse hea näitega sellest kuidas õigetesse kätesse sattunud vana foto leiab praktilise ja kohase rakenduse ega kao kollektsionääri tahtel “avalikust käibest”. See (väga kvaliteetne ning hea teostusega) kalender jõudis Kaarli vahendusel tasuta iga Laupa küla pereni.

Laupa küla 450 kalender

Pühapäev, november 2nd, 2014

Aruküla mõistatus

Soetasin hiljuti osta.ee oksjonikeskkonnast endale kaks fotot. Pidin kindlasti saama mõlemad, sest tegemist on sama sündmust kajastava miniseeriaga. Ainult et mis sündmust?

Kuna kõik Nahkanuia ajaveebi külastajad ei jälgi samasuguse hoolega vanadpildid.net keskkonda ning kuna viimases ei toimi hetkel korrektselt ka sotsiaalvõrgustikes jagamine, panen mõlemad fotod koos oma küsimuste ja hüpoteesidega siia üles. Kui oskate toimuvat kommenteerida, tehke seda kindlasti siin või siis vanadpildid.net keskkonnas.

Olukord näib olevat järgmine. 3. septembril 1939 (pühapäev) on rahvas kogunenud vaatama midagi Aruküla tiigi kaldale. Võimalik, et põhjuseks on ühel fotol jäädvustatud “tulekahi”, sest vastasel juhul jääks kogunemine kaevumaja läheduses viibiva tiigi kaldal ilmselgelt arusaamatuks. Kui mida ja miks põletatakse?

“Mida” küsimusele üks kahest fotost siiski vastab, tegemist on ilmselt ainult selle sündmuse jaoks püstitatud miniatuurse hoonega, mis septembri alguses põlema pannakse. Miks, seda ei suuda ma ka parima tahtmise juures välja mõelda.

(veel …)

Reede, oktoober 31st, 2014

Vana postkaart: jõulusoovid Tudresse

Allolev postkaart müüdi hiljuti osta.ee vahendusel 30€ eest. Ilmselt pakkus kollektsinääridele mind huvitavast foto tagaküljest rohkem huvi esiküljel olev tänavavaade. Tagakülg ja sellel olev tekst võiksid aga pakkuda mõningast pinget kohalikele koduloohuvilistele. Postkaart on saadetud 23. detsembril 1928 Tudre külla Sepa talusse J.Kranichi nimele. Äkki mõni tudrekas avab tausta?

Jõulusoovid Tudresse 1928

(veel …)

Kolmapäev, oktoober 1st, 2014

Palju maksab foto Koeru kirikust?

Kui palju on väärt Martin Öömanni foto Koeru kirikust? Vastusevariante on mitu nagu seda võib näha allolevatelt ekraanitõmmistelt. Kõik sõltub vajadusest ja võimalustest. Lisaks pole kunagi teada mitu korda ja kas üldse sama foto veel müügile tuleb. Osalesin kõigil kolmel oksjonil aga võitsin neist viimase, kõige madalama lõpphinnaga.

Koeru kirik osta.ee

(veel …)

Teisipäev, september 30th, 2014