Archive for the ‘Nippi’ Category

Kasutasin tuule ära

Majaesine 03.06.2015 @Nahkanuia

Tuulest võib olla kasu aga võib olla ka kahju. Vaadates maja ees olevaid ligi 100 aastaseid puid, mille istutas Aleksander Saksberg, tekitas tormiilm minus alati ebameeldivat tunde.

(veel …)

Neljapäev, juuni 4th, 2015

Pidu laudas

Andsin 9. juuli hommikul lugejatele teada, et meil Maarjaga möödus 20 aastat abiellumisest! Aitäh kõigile, kes võtsid vaevaks õnne sooovida kas siin ajaveebis, sotsiaalvõrgustikes või kohale tulles. Kuigi veetsime 9-ndal laste ja minu emaga toreda päeva Vudilas, võtsime seekord kindla nõu sündmust lähemate sõprade ja pereliikmete ringis tähistada. Jättes kõrvale asjaolu, et meil ruumi on, otsustasime ürituse korraldada valmivas laut-kõrvalhoones, mis on just sellises valmimisjärgus, et seda võib vabalt segamini ajada mõne moodsa välikohvikuga. Üritus läks vaatamata tugevale tuulele ja linu laua pealt kiskuvatele kassidele kenasti korda ning tundub, et meeldis ka külalistele. Järgmisel nädalal paigaldatakse laudale juba katust, sarnast võimalust järgnevatel kümnenditel ei avane.

Tean Toivo Saare jutust, et Nipi Kõrsi koduväi 60. (!?) juubel peeti lauda kõrval paiknenud suures küünis. Aastakümneid hiljem peetakse talu endises laudas uue pererahva pulma-aastapäeva. Siin on mälestuseks mõned pildid. Oli seekord “laisk” ja keskendusin külalistele, mitte nende jäädvustamisele. Seepärast puudub ka foto, kus on näha lauda seinale kinnitatud 6x A3 formaadis väljaprinti meie pulmadest.

(veel …)

Pühapäev, juuli 13th, 2014

Palm’id Nahkanuial

Möödunud nädalavahetusel külastas meid Karin Pärnasalu, varasema nimega Palm. Ta tuli vaatama meie maja, mis oli tema ja tema pere koduks aastatel 1973-1978. Jõime kohvi, rääkisime juttu ja muu hulgas sain teada, et Karini abikaasa Arnold Palmi (sündinud Preedis) õde elab Koerus. Täna käisingi Elve juures ja ta otsis mulle välja kaks fotot, mis tehtud siinsamas Nippi Kõrsil.

Nippi Kõrsi elumaja 70ndatel

(veel …)

Neljapäev, august 29th, 2013

Nahkanuia Saared ja Saksbergid

Leidsin osta.ee oksjonikeskkonnast tänu Einari viitele foto minu maja pärisperemehe tütreperest. Olen seda fotot varem näinud ja see peaks mul ka digitaalselt olemas olema aga sealt arvasin siiski paremaks see ära osta. Lugupidamisest nende inimeste vastu.

Fotol istuvad Aleksander ja Elviine Saksbergi tütar Aliide ning tema teine abikaasa Karla, kes on pärit Rõhu külast Saare talust. Karla perenimigi oli Saar ning vanadpildid.net keskkonnas on olemas üks vana ülesvõte tema isast, Preedi mõisa moonakast August Saarest. Karlat ja Aliidet kutsuti siin paiknenud endise kõrtsi järgi Kõrtsi Karlaks ja Kõrtsi Liideks. Kui Karla 1974 aastal suri, müüdi maja sovhoosile. Vanade taga seisavad vasakult Kalju Saar (ei ole suguluses Karlaga!), Evi Saar, neiupõlvenimega Saksberg, Aliide tütar, ning Evi poeg Toivo.

Foto võiks olla tehtud Karla sünnipäeval, mis peeti Nippi Kõrsi küünis, hoones, millest tänaseks on järgi ainult vundament. Hetkel jään aasta võlgu. Teada on ka foto tegemise koht, Nippi Kõrsi elumaja lõunaküljel. Seltskonna tagant paistab aed, selle tagant läks ja läheb endiselt tee Vardja veskile. Foto taha on kirjutatud salapärane lause: “Sellel pildil on need soovijad”.

(veel …)

Kolmapäev, november 7th, 2012

Riidekapp, nari ja kast

Meie majapidamine ei ole ka täna, neli aastat pärast sissekolimist, sellises korras, et tahaksime ja saaksime seda uhkusega demonstreerida. Palju on tehtud aga veel rohkem tegemata. Kuid juba pikemat aega on mul olnud tunne, et ehk on nii isegi parem. Meil on olnud aega mõelda, aru pidada ja plaanida. Tulemuseks lahendused, mis pakuvad meile piisavalt funktsionaalsust ja silmailu. Mida veel tahta?

Hiljuti investeerisime lastetoa mööblisse. Tellisime riidekapi, nari ning lasime korda teha ühe vana Vahukülast pärit kirst-kasti. Tulemused on teie ees!

(veel …)

Neljapäev, oktoober 25th, 2012

Nipi Kõrsi ja taevas selle kohal

Teisipäev, september 4th, 2012

Kõrtsi või Kõrsi

Minu kodutalu teavad kohalikud, pean siin silmas põliseid Nahkanuia ja Rõhu küla elanikke, valdavalt Kõrsi või Kõrtsi nime järgi. Või siis Nipi Kõr(t)si nime järgi, Nipi tähistamas maatüki ametlikku nimetust, mille mõtles välja ja pani sellele Aleksander Saksberg, kes ilmselt mõisnikult endale selle vana kõrtsikoha soetas. Juttude järgi oli kõrtsihoone veel 20. sajandi alguses alles ning selle lammutamisest saadud materjale kasutati uute hoonete ehitamisel.

Nimi Kõrsi tuleneb sõnast “kõrts” ja on selle mugavdatud versioon. Kumba nime rohkem või kas üldse on kasutatud, pole selge. Ise olen kuulnud mõlemaid versioone. Et Kõrtsi on tõele ehk siiski lähemal võiks järeldada alltoodud kutsest, mis on saadetud Nipi Kõrsi peretütre poolt ning millel ta oma kodutalu selgelt Kõrtsi nimega kutsub. Olgu see siis ka edaspidi just nii ja mitte grammigi teisiti.

(veel …)

Teisipäev, jaanuar 31st, 2012

Nippi Kõrsi kellad

Elades perega Paides Veski tänaval, näitas meile aega kusagil tubades paiknenud vana seinakell. Ma ei mäleta enam, millises toa seinal kell oli nagu sedagi, milline see täpselt välja nägi kuid hästi on meelde jäänud, et tegemist oli täis- ja pooltunde märkiva kellaga. Pooltunnil siis üks löök ja täistunnil vastavalt sellele, palju kell parajasti sai. Mind kella töö ei seganud, harjusin sellega kiiresti. See eest meie külalistel oli üksjagu tegemist, et öösel sõba silmale saada. Mõni neist ärkas hommikul sama väsinuna kui õhtul magama minnes ja ajas süü seinakella kaela.

Nii meeldivate mälestuste tõttu kui ka kinnisideest, et iga korraliku talumajapidamise seinal lööb pool- ja täistunde korralik seinakell, muretsesime endalegi ühe sellise. Kuigi ma väidan, et ma meie kodus olnud kella ei mäleta, sai see konkreetne kell valitud just peamiselt minu poolt ning tuginedes ajanäitaja väljanägemisele Veski tänaval. Lasime kella korda teha aga oma tööd pole see saanud teha. Kella löögid ei sobinud ei Maarjale ega Mattisele ning pendel pandi seisma.

(veel …)

Kolmapäev, detsember 22nd, 2010