Archive for the ‘Karjamardi’ Category

Karjamardi müügikuulutus

1929.06.26 JT Müüa talukoht Karjamardi

See müügikuulutus avaldati 26. juuni 1929. aasta Järva Teatajas. Kuigi nimetatud on Rõhu küla, kuulus ja kuulub talu kindlalt Nahkanuia alla ning jääb lausa küla südamesse. Vaadates esimese vabariigi aegset maaüksuste loendit, ilmselt 20-ndatest, on ka seal Karjamardi kenasti nimetatud koos peremees Jakob Tambergiga. Talu suuruseks on märgitud 32,4 hektarit.

Jättes kõrvale küsimused miks otsustas Jakob Tamberg talu müüa ja kas see tal ka õnnestus, huvitab mind hoopis muu. Miks kasutab Jakob oma aadressina “Rõhu”, seda ajal mil Nahkanuia on talude arvu järele veel täiesti elujõus küla?

Laupäev, juuni 27th, 2015

EV kaitse all olev geodeetiline punkt Karjamardil

EV kaitse all olev geodeetiline punkt Karjamardil ©Nahkanuia

Jäi täna silma. Karjamardil on Eesti Vabariigi kaitse all olev geodeetiline punkt. Ei saa aru kuidas see vabariik seda lääpas punkti kaitseb. Aga meil on palju asju olemas paberil, formaalselt. Stiili küsimus.

(veel …)

Pühapäev, november 10th, 2013

Nahkanuia, Haava, Preedi 1975

Nahkanuia kohta fotomaterjali kogumine on osutunud parajalt kaelamurdvaks ülesandeks. Sageli on seosed fotode,  nende asukoha ning omanike vahel äraarvamatud. Sellistel puhkudel aitab ainult konkreetne vihje või siis materjali omaniku initsiatiiv kontakti otsimisel ning võtmisel. Jüri Lauer seda tegi ning tänu talle saan ma pakkuda vaatamiseks mõned haruldased vaated, millesarnaste leidmisest olen seni ainult unistanud.

Olgu öeldud, et Jüri on kalamees ning tema esimene käik Nahkanuiale toimus juba 60nda aasta suvel. Ta mäletas kuidas nad veoautoga Vardjale saabusid ning ka seda, et tegemist oli viimase suvega kui Vardjal elati. Tookordsest käigust pildimaterjali ei jäänud kuid ühelt hilisemalt, 1975 aasta augustikuu külastuselt küll. Fotosid on “kõigest” viis kuid nad kõik on omamoodi kõnekad ning minu jaoks hindamatud!

(veel …)

Reede, märts 22nd, 2013

Kõva tööpäev oli

Kõva tööpäev oli! Koos äia Jaani ja õemees Junstiga puhastasime puudest Karjamardi küüni. Või oli see laut? Mis iganes, selle Karjamardi talu hoone vundamendi, mis Kördist möödumisel paremat kätt üle kraavi jääb. On ka võimalik, et paljud pole seda märganudki tulenevalt kõigist neist suurtes puudest, mis seal kasvavad ja seetõttu vare varjavad.

Nüüd on lagunev raudkivivundament kõigile kenasti näha ja muudab oma olemasoluga ehk Nahkanuia küla jälle mõne külastaja jaoks pisut reaalsemaks.

Vundament ei kuulu mulle. See on Ilvese Jüri maa peal ja selle puhastamiseks on mul sõlmitud Jüriga kokkulepe. Kõik mahavõetud puud saan kasutada kütteks. Tegelikult saan ma sellest tehingust isegi rohkem, sest minu jaoks on vanad talukohad suure väärtusega.

(veel …)

Laupäev, jaanuar 3rd, 2009