Archive for the ‘Kalle Kroon’ Category

“Sealkandis juhtuvad ikka ka koledad asjad …”

Nahkanuia ajaveebi ustav lugeja ja Koeru kandi kalavete sage külaline Kalle andis mulle teada hiljuti siinkandis toimunud sissemurdmisest ühe tema hea sõbra suvemajja. “Mida paganat küll seal kandis tehakse, milline on mentaliteet??!!” oli tema kommentaar.

Ilmselt pole küsimus siinses mentaliteedis, mis ei erine oluliselt teiste eesti maapiirkondade omast. Tühjalt seisvad talumajad on olnud ja jäävad ka tulevikus pikanäpumeeste ja kõikvõimalike hõlptuluteenijate sihtmärgiks. Samas tasuks selle ja teiste sarnaste juhtumite taustal tõstatada küsimuse naabrivalve või mõne teise sarnase algatuse otstarbekusest.

(veel …)

Reede, aprill 3rd, 2009

Kaks maailmapilti

Kalle kirjutas: “Seesama Enn … rääkis mulle kord sellest Vardja teest õõvastava loo – ka temal on kombeks olnud masin jätta üles Nahkanuiale, ja tagasi tulles jäi öö peale. Käib, ja pimehämaras korraga kuuleb – keegi liigub paremat kätt metsas temaga kaasa. Ilmselt oli see karu. Üksi ja öösel niimoodi koos metsalisega liikuda on muidugi jube küll … kiirendas sammu, aga metsaline ikka samas kaasas. Lõpuks jõudis tervelt masinani.See oli veel 1970-tel. Ega seal pimedas ei taha liikuda küll.

Fred Jüssi vastus ühes intervjuus1 küsimusele kas ta "on üksi metsas hirmu ka tundnud, oli lihtne – “mille ees?” Ja kui küsija täpsustas, pakkudes võimaliku hirmu tundmise põhjusena välja karu, oli Fredi vastus selline:

Oi, kuidas ma olen seda oodanud! Olen ükskord juhuslikult metsas karu näinud, paar korda olen näinud ilvest… Need on väga ilusad mälestused. Hunte, keda ka kardetakse, olen rohkem näinud.

Kui laps olin ja ema mind pimedasse keldrisse midagi tooma saatis, siis tundsin natuke kõhedust keldri ees. Pärast seda pole ma pimeduses enam hirmu tundnud. Ma ei ole kunagi metsas üksi kartnud, ei öösel ega päeval. Mets on turvaline koht. Õhtul või öösel linnas olen tundnud ennast ebamugavalt, aga see on hoopis teine asi.

Kuidas lugeja mõtleb või tunneb?

  1. EXTRA Postimehe Laupäevalisa, 31. mai 1997, Annika Koppel []

Kolmapäev, detsember 31st, 2008

Preedi mõisa kirjeldus aastast 1688

Preedi mõisa inventaarium 1688.a. revisjoni materjalide põhjal. Ainult mõisa hoonetekompleksi puudutav osa! Kui ma õigesti aru saan, peaks Nahkanuia ajaveebis juba varem avaldatud kaks kaarti1 (üks aastast 1703, teise puhul on ajaks antud 18. sajandi algus) kirjeldama visuaalselt seda, mis allpool teksti on püütud valada. Tõkinud Kalle Kroon.

(veel …)

  1. vaata pilte ja plaane Preedi mõistast minu veebialbumist SIIT []

Neljapäev, detsember 4th, 2008

Kõrtsidest ja veskitest

Nahkanuia on olnud küla Tallinn-Tartu talitee ääres. Raamatus “Põltsamaa jõgi” kirjutab Helmut Joonuks: “Veel möödunud sajandil läks siitkaudu otse üle Endla soostiku Tallinn-Tartu talvetee. Nagu rahvajutt räägib, vajunud Vardjalt kaks kilomeetrit allavoolu Haava talu juures jõkke kaks koormat seatina, mida veetud Tartu kivisilla ehitamise tarbeks. Möödunud sajandi seitsmekümnendail aastail olevat püstisi regesid veel jõepõhjas nähtud.” (H. Joonuks 1981. „Põltsamaa jõgi”. Kirjastus „Eesti raamat”. Lk. 32)

Teadmine, et see nii on olnud, aitab paremini mõista, miks on asunud kõrts-postijaam Nahkanuia külas, Haaval või Naval. Kaks viimast talukohta asuvad tänapäeval sügaval metsa sees, kusjuures Nava on täielikult ümbritsetud soodest, rabadest ja jõgedest. Polnud ju siis lõbujanulisi linlasi, kes linnamelu eest “põgenedes” oleksid otsinud metsas kohta, kus oma gildi või tsunfiüritusi korraldada.

(veel …)

Pühapäev, november 23rd, 2008

Jõeforelli päritolust Kesk-Eestis

Väga huvitav artikkel jõeforelli päritolust Kesk-Eesti jõgedes Kalle Kroon sulest, kus allikaks on Rootsi-aegsed revisioni- ja vakuraamatud. Kohustuslik lugemismaterjal kõigile kalameestele, looduse- ja koduloosõpradele. Muu hulgas leiavad käsitlemist ja mainimist Norra, Oostriku, Preedi, Vahuküla ja Piibe jõed. Artikkel ilmus ajakirjas Eesti Loodus 2007/8 ning on olemas ka elektrooniliselt nende kodulehel. Paari päeva jooksul lisan siia ka  vastavate lehekülgede PDF koopiad ja täiendan artiklit allmärkustega, mis hetkel puuduvad.

Pildil olev forell jäi püüdja landi otsa 2008 aasta suvel Preedi jõel, Vardja ja Haava vahel. Alamõõduline forell rändas tagasi jõkke oma kalaasju ajama.

Head lugemist!

(veel …)

Reede, november 21st, 2008

Veel Preedi mõisast

Viimaste päevadel toimunud intensiivne koostöö Kalle Kroon’iga on andnud pisut lisateavet ka Preedi mõisa kohta. Kalle abil on saanud tõlke 1703 aastast pärit Preedi mõisa härrastemaja põhiplaan ja Preedi mõisa põhiplaan. Mina olen vahepeal täiendanud oma Preedi mõisa kohta käivat fotokogu. Lisaks neile kahele, paraku ka kõige kvaliteetsemale fotole, milled saatis mulle Rene Viljat, sain mõned huvitavad pildid ka Koeru Muuseumist. Aga kõigest järjekorras.

(veel …)

Kolmapäev, november 19th, 2008

dorff Nachka ney

Viimased kaks päeva on olnud äärmiselt huvitavad. Kalle Kroon’i abiga olen saanud lühikese aja jooksul rohkem informatsiooni kui varem nädalate ja kuudega. Püüan alljärgnevalt kokku võtta kõik selle, mis sisaldub siinse ajaveebi postitustes kas kommentaaridena või minu ja Kalle vahelistes mailides. Seal kus olen kasutanud Kalle tsitaate, on tekst kursiivis. Minu kommentaaridele ja kokkuvõttele eelneb tähekombinatsioon MM.

Tulemused on igatahes väga põnevad, eriti kui võtta aluseks seni Valdek Allik poolt avaldatu. Näiteks on ta ühes oma artiklis väitnud: “Nahkanuia on vana küla, teda on mainitud juba 13. saj. alguses Taani hindamisraamatus.” Sellest hindamisraamatust nüüd alustangi.

(veel …)

Kolmapäev, november 19th, 2008

Teade ajaloohuvilistele!

Ajaloohuvilistel soovitan soojalt Nahkanuia ajaveebi jälgida. Saatsin eile mõne küsimusega maili Kalle Kroonile, ajaloolasele, kes on muu hulgas kirjutanud ka minu ajaveebis käsitlemist leidnud põneva raamatu “Kolme Lõvi ja Greifi all Põhjasõjas”. Kiiresti laekus väga põhjalik vastus, millele järgnes teisigi. Selgus, et Kallel on Nahkanuia, eriti Vardja ja Haava taludega ka oma isiklik side, mistõttu huvi siinset ajalugu selgitada on kahtlemata mõlemapoolne. Kuna mina viisin täna oma arvuti rikke tõttu remonti, olen sunnitud Kalle vastustega põhjalikuma tutvumise jätma homsesse päeva kui selle jälle tagasi saan. Kõigile teistele soovitan seniks üht Kalle pikemat vastust minu postitusele “Krüger Tönnost ja teistest” all. Tegemist on väga huvitava infoga! Lugege kindlasti!

Teisipäev, november 18th, 2008