Archive for the ‘Kangelase’ Category

Tee Kangelasele

24.05.2016 ©Nahkanuia

Kuigi aeg pole selleks parim, tegin mais korda mitmeid aastaid meie krundil laiutanud kiviprügi mahapanekukoha. Kivihunnikust sai õuetee, mis otseselt ei kuhugi kuid kaudselt avab võimaluse kunagi tulevikus pääseda autoga lähemale Kangelase asundustalu vundamendile, mis iganes seal ka ei paikneks.

(veel …)

Reede, mai 27th, 2016

Nahkanuia Pertelsonid

Täiendan oma eelmist postitust Nahkanuia Pertelsonide päritolust nende fotodega, mis jõudsid minu kätte tänu Helle-Maile. Alustan Jaan ja Anna Pertelsonist.

Jaan ja Anna Pertelson

Jaan Pertelson (1861-1935), elas Nahkanuial, pidas Arupealse talu ning oli lisaks ka rätsep. Võib olla viitab tema elukutsele ka mehe väljanägemine fotol, oleks nagu mõne tolleaegse moeajakirja kaanelt maha astunud. Kui ma 2013 aasta mais leidsin Sarapiku talu ülesküntud õuelt kaunilt graveeritud sildi nimega J.Pertelson, arvasin, et see kuulus Johannesele, Jaani pojale. Kuid nüüd arvan, et tegemist võis olla rätsepmeistri enda sildiga, mis eesnime initsiaali poolest sobis ka pojal alles hoida. Anna Maria Pertelson, neiupõlves Krünler, sündis SAAGA andmetel Vao külas aastal 1969 ning oli seega oma mehest mõned aastad noorem. Ta ka elas kauem kuigi täpset surmaaega ma hetkel ei tea.

(veel …)

Reede, juuli 31st, 2015

Kangelase puhastamine

Olime mõlemad Maarjaga sisuliselt terve päeva levist väljas, sest võtsime eesmärgiks teha korda Kangelase ümbruse. Seepärast vabandan vastamata kõnede tõttu, eelkõige aga Toomase ja Jaagu ees, kes olid valmis meile appi tulema üht kokkulepitud tööd tegema. Seevastu said nad “vaba päeva”.

Kangelase puhastamine on kaua päevakorras olnud ja vahelduva eduga ka toimunud. Midagi keerulist seal ei olnud kui välja arvata paar maja vundamendi taha kallutatud kivihunnikut, mis aastate jooksul olid mõnusalt maa sisse vajunud. Need kivid oli meil plaanis minema vedada, lisaks veel trimmeriga niidetud kõrge rohi ja muu sodi, mis maa seest võis välja tulla.

(veel …)

Pühapäev, juuni 26th, 2011

Endel Lillemaa

Endel Lillemaa on sündinud Silmsi külas, Lepiku talus. Tema isa Gustas Lillemaa oli seal pooleteramees. Talu maad laiusid kokku 4 hektaril ja koosnesid 11-st väiksemast maatükist. Lembitu isal seda talu osta ei õnnestunud, sest kuigi vald korraldas igal aastal enampakkumise, ajasid külamehed hinna kõrgeks. Lõpuks võttis riik rendimaa ära ja neil tuli elamiseks uus koht otsida. Kui isa lõpuks uue koha leidis ja seda vaatama läks, öeldi ka see neile ära. Rendileandjaid oli ähvardatud mahalaskmisega, kui nad Lillemaadega käed löövad. Mindi edasi Köisi. Seal, Oorepil, Satsi talus, kus elas Tarell Endel, saadi jälle pooletera peale. Köisil oldi ainult aasta, sest sealt sokutati nad tuttavate poolt Kördile, Nahkanuia külla.

Kördi talu oli väga suur, Endli sõnul 60 hektarit. Talu pidas Kördi Anna koos oma vigase poja ja emaga. Perekond saabus Kördile 1943 aastal ja endiselt jäädi pooleterameesteks. Hiljem said uusmaakoha Kõrsi väravast. Maad anti neile poolteist normi ehk seitsme lubatu asemel 9,5 hektarit.

(veel …)

Laupäev, oktoober 11th, 2008