Archive for the ‘Jõeküla’ Category

Kitse ©Tarmo Mikussaar

“Käisin 31.dets hulkumas ja sattusin ka Kitse talu juurde. Kuidagi oli nii läinud, et ma polnudki seal enne käinud. Panen mõne pildi hetke olukorrast.

Viimasel pildil on huntide müramise jäljed Kitse taga kraavi peal.”

Kitse ©Tarmo Mikussaar

(veel …)

Esmaspäev, jaanuar 4th, 2016

Kanuumatk lastega

Usun, et me pole Maarjaga ainsad lapsevanemad, kelle lastel suvel kodus “midagi teha pole”. Kuigi neljapäeval olime Türil kohvikute päeval, reedel käsime Põhja-Eesti, laupäeval Väinjärve ääres ja õhtul veel Paides minu õe juubelil, vahitakse kodus telerit, istutakse arvutis ja mossitatakse. Parimal juhul leitakse endale 10-ks minutiks tegevus väljas, et siis taas virtuaalmaailma sukelduda. Ma pisut liialdan ja teen ülekohut aga suures plaanis on see nii, eriti Matiga. Tüdruk oleks ja on muidugi rohkem väljas.

Kanuumatk lastega @Nahkanuia

Et tänane ilm polnud tugeva tuule tõttu klassikaline rannailm, otsustasin hommikupoole lastega ette võtta lühikese kanuumatka. Ideaalne lõik selleks jääb Kirikumäe ja Jõeküla vahele. Ilusate kallaste, selge vee ja valdavalt kivise põhjaga käänuline Vanajõgi ei kaota kvaliteedis ka pärast Sinijärvest väljuva kanaliga ristumist. Põnevust lisavad Araksaare kärestik ja üksikud jõkke kukkunud puud, millest mööda- või ülesaamiseks tuleb kasutada nii akrobaatikat kui leidlikkust.

(veel …)

Pühapäev, juuli 5th, 2015

Ernst Valdmanni perekond Jõekülas

Juhuslikult, nagu ikka, sattusid minu kätte kaks suhteliselt kehva kvaliteediga digikoopiat Jõekülas asunud Valdmanni perest. Väga huvitavad fotod aga pisut segane lugu talu asukoha ja selle elanikega.

Evald Põldmaa sõnul on fotol “Neegus” ja seda kinnitas ka Metsanurga Kitse talu peretütar Jolanda. Samas tekst foto allservas annab edasi ka õige nime – Ernst Valdmann. Enne Neegust olevat talu kuulunud hoopis Nugise nimelisele perele. Valdmannidega olen korra väga põgusalt kokku puutunud läbi Jõeküla Prantsu talu peremehe isiku, kes “tõi omale perenaiseks Alvine Valdmanni”. Ilmselt on mõlemad nimetatud Valdmannid omavahel suguluses.

(veel …)

Reede, märts 7th, 2014

MÄLESTUSED: Vahuküla tuulik, Traksi ja Võlingi talu

Ma ei taha ennast korrata aga siiski, mitte miski ei tee mulle suuremat heameelt kui lugejate tagasisside ja osalus kas vanadpildid.net keskkonnas või mõnes minu omaalgatuslikus kodu-uurimise projektis. Hiljuti sain kontakti Mariannega, kelle esivanemad on pärit Vahuküla Traksi talust. Traksi talu maad on kunagi lõigatud Santovi küljest aga kuulus talu siiski Vahuküla alla. Üllatusena teatas Marianne, et Traksi ja Haagimäe talusid omanud Ostripi pere on tulnud Vahukülla Jõeküla Võlingi talust! Niimoodi, kild killu haaval saame kõik targemaks.

(veel …)

Pühapäev, veebruar 2nd, 2014

Udeva-Norra mõisa maaüksuste nimekiri

Jätkan esimese Vabariigi ajast pärinevate Koeru kihelkonna kunagistele mõisamaadele jäänud maaüksuste nimekirjade avaldamisega. Materjali eest tänan Aitat ning Excelisse sisestamise eest Maarjat (vormistus minult!). Seekord siis Udeva-Norra mõisade talude ja maaüksuste loetelu koos omanike nimedega. Päris mitmed nimed sellest loetelust on Nahkanuia ajaveebist ühel või teisel moel läbi käinud, usutavasti nii jätkub. Failidele ligipääsemiseks ja allalaadimiseks kasuta nupukest allolevate akende paremas ülemises nurgas.

(veel …)

Neljapäev, detsember 6th, 2012

Peetri (ehk Jõe) talu täna

Et ma mõned päevad tagasi postitasin suurema hulga vanu vaateid Jõekülas asunud Peetri ehk Jõe talust ning uurisin pisut selle elanike tausta, pidasin paremaks ka kohapeal ära käia. Koht ise ei olnud mulle teadmata, sest mitmel korral olen oma matkaradadel Peetri õuelt läbi läinud. Või pigem siiski lagendikult, mis talu õue kohal mingi ime läbi säilinud on. Seekord otsisin neid hooneid ja seda korda, mida võis näha vanadel vaadetel, kus hooned kõik veel alles.

Leidsin üles jõe ääres olnud lauda, selle kõrval risti olnud abihoone ning rehielamu tüüpi eluhoone. Esimese vundament on hästi märgata kuigi jõgi on süvendamisjärgselt hoonest oluliselt kaugemale nihkunud. Abihoone leidsin samuti kergesti kuid elumaja oli üleni võssa kasvanud ning selle välisseinte tuvastamine nõudis tähelepanelikkust. Panen hoonete kohta kommentaarid piltide alla (kliki pildile et neid näha), nende abil ei tohiks olla raske võrrelda ligi poole sajandi kestel toimunud muutusi. Kaks viimast fotot ilmutavad, et päris tühjaks pole Peetri tänase päevani jäänud …

(veel …)

Laupäev, november 17th, 2012

Jõe (ehk Peetri) talu Jõekülas

Jõe nr.54 maaüksus, kinnistu nr. 1891 Jõekülas, kuulus Letens Anettele. Sealsamas kõrval oli Jõe-Uuetoa numbriga 54-a, kinnistu 5878, mis kuulus Lõtsmann Tõnsile. Ilmselt on Jõe-Uuetoa lõigatud Jõe maadest pere lastele nagu see teinekord kombeks oli. Sellele viitab nii talu nimi, maaüksuse number kui ka peremehe nimi, sest ka Anette neiupõlve nimi oli Lõ(õ)tsmann. Jõe nimi sobib talule hästi, sest asub ta ju otse Põltsamaa jõe kaldal, kust aga on tulnud Peetri nimi, vajab taas selgitamist.

Jõe talu hakkas mind huvitama seetõttu, et minuga võttis läbi vanadpildid.net keskkonna üks Jõeküla juurte ning mälestustega proua. Nüüd, kus ma olen temaga kohtunud, olen nii mõnegi vaate kui mälestuse võrra rikkam.

(veel …)

Kolmapäev, november 14th, 2012

Koeru Kaja nr. 26 märts 1996 – Jõekülas

Avastasin oma faile sorides sealt ühe Koeru Kaja artikli, kus juttu on minu vanaisa Erich Schwarzsteini sünnikodust. Tema kodutalu Tõnu on üks kahest veel püstiseisvast talust Jõekülas. Koeru Kaja käis Jõekülas 1996 aasta märtsikuus ja juttu aeti minu vanaisa venna Evaldiga.

Koeru Kaja nr. 26 märts 1996

Jõekülas

“Kõige viimase talu nimi on Võlingi, vahepeal on Vahelaane talu varemed, seal on peremeheks Endel Holm (67), kes elab Hagudis. Meie talu nimi siin kurve peal on Tõnu. See maja on ehitatud kuuekümnendal aastal. Elektri saime eelmise aasta augustis tuppa. Nüüd on hea, vajuta aga nuppu ning valgus toas ja televiisorit saab ka vaadata.” Jõekülast Tõnu talu peremees Evald Schwarzsteiniga (71) on hea juttu ajada. Saan teada kauge küla uudiseid: Jõeküla algab Sopa talust, et siin on olnud 9-10 suitsu ja et nüüd on üks jäänud. Selle viimase talu silla juures ostis Marko Roostik suvemajaks.

(veel …)

Esmaspäev, november 16th, 2009