Archive for the ‘Vardja’ Category

Veebruari teine pool Nahkanuial

Tekkis isu vahepeal midagi Nahkanuia ajaveebi ka kirjutada. Isiklikus elus midagi põrutavat pole toimunud aga vähemtähtsat toimub igal nädalal.

Veebruaris korrastasime Maarjaga metsaalust, kus ma võtsin maha suurema osa sinna esimesest puhastuslainest jäänud toomingaid. Nüüd on teeäärne metsaalune palju valgem ja võimalusi rohurinde tekkimiseks enam.

13.02.2016 ©Nahkanuia

(veel …)

Kolmapäev, märts 9th, 2016

Ootamatud külalised

Head uut aastat kõigile neile, kes Nahkanuia ajaveebi vanast harjumusest veel külastavad. Ma pole ammu postitanud ja iga päevaga jääb soovi seda teha järjest vähemaks. Mulle on hakanud tunduma, et siin on mingi seos minu enese seesmise rahulolu ja rahuga. Alates möödunud aasta juunist kui lõppes minu tööleping ECCO-s, olen olnud liimist lahti ning kuidagi hajevil. Üks oluline verstapost on selja taha jäetud, õppetund teatavaks võetud. Võib olla tunnen ühel hetkel, et olen valmis neist asjust kirjutama aga täna kindlasti mitte. Olgu see sissejuhatus väikeseks eneseõigustuseks nende ees, kes olid harjunud alustama päeva Nahkanuia ajaveebiga.

Vana aasta õhtul saabus meie värava taha kolmest autost koosnev karavan noortega, kes otsisid muust maailmast isoleeritud laagriplatsi, kus vana aasta ära saata ja uus vastu võtta. Juhatasin nad Vardjale kuid nad ei jäänud sealsete oludega rahule, polnud vist piisavalt eraldatud, ning suundusid jõeäärt pidi edasi sügavamale looduskaitsealale. Mingi ime läbi õnnestus neil üles leida väikene lagendik Haava teel, mõnisada meetrit enne Haava lagendikku, kuhu ka telk püsitati. Sealt me nad Maarjaga järgmisel hommikul, aasta esimesel päeval, leidsimegi. Tuleb noortele au anda, kogu vajamineva vedasid nad kohale seljas, sest autod jäeti värava juurde parklasse. Küllap oli ka see osa nende plaanist, muuta see väljasõit veelgi meeldejäävamaks.

Viimati käis Vardja lagendikul telkimas hoopis teistsugune seltskond. Ka talvega vedas neil paremini.

(veel …)

Reede, jaanuar 1st, 2016

Õnnetusjuhtum Vardjal

Vardja on Nahkanuia küla majapidamine, millest olen ilmselt kõige enam kirjutanud. Minu algsed kartused, et ma ei suuda veskitalu visualiseerida ei pidanud õnneks paika ning lisaks päris mitmele ülesvõttele on mul õnnestunud koguda ka põnevaid mälestuskilde elust Vardjal. Seekord üritan likvideerida ühe endale antud vana lubaduse avaldada kunagi vestluse käigus saadud vihjest välja kasvanud huvi ning aja jooksul saadud materjal ühe õnnetu armastuloo kohta.

Alustuseks ehk niipalju, et Vardja pole selle elanikele õnne toonud. Muidugi on õnn suhteline kuid otsustage ise:

  • millalgi 20. sajandi alguses müüb Wend nimeline mölder veski maha ning läheb Valget Laeva ootama. Laeva ei tule ja pere on kodust ilma;
  • 1929. aastal põleb Vardja veski õnnetu juhuse tõttu maani maha, kindlustus katab kahju osaliselt;
  • Sõjategevuse käigus lastakse 1941. aastal Vardja veskitalu köögis, pere silmade all, taganevate punaarmeelaste poolt maha Limbervek (Leheste?) ning veskitammil mölder Pruus;
  • August Ehrenbuschi naine Rosalie koos poegade Uno ja Leo’ga küüditatakse 1949, mees küll pääseb (samuti tütar) kuid on sunnitud ennast Stalini surmani varjama. Veski jääb võõrastele;
  • 1951. aasta suvel upub maja taga vesikanalis väike Virve, Vardjale möldriks kutsutud August Bremeti pere pesamuna, kes on hetkeks jäänud järelevalveta.

(veel …)

Reede, september 25th, 2015

Tulekahju Vardja veskis 1929

Otsides vanadest ajalehtedest infot Vahuküla Perenaisteseltsi kohta, sattusin ootamatult uudisele, mida vahendab Järva Teataja nr.96, 3. detsember 1929, lehekülg 4. Artiklil pealkiri köitis koheselt mu tähelepanu ja põhjusega. Kusagil mu mälus otsekui oleks teave Vardja veski põlemisest aga mälu on petlik. Niisiis uudis:

Vardja veski põles maha.
Omanik hindab kahju 4 miljonile. Tuli algas öösel, kui omanik kodust ära oli.

Järvamaal muudkui põleb. Möödunud laupäeva ööl leegitses jällegi tuli võimsalt, sedakorda Väinjärve vallas, kus hävitas Vardja veski. Tähendatud veskis, mis veejõul töötab, oli ka villatööstus. Veskihoone ühes ühe katuse all oleva elumajaga hävines täielikult.

Tuld veskis märgati öösel kella 1, mõnede arvamise järele kella 2 paiku. Elanikud ärkasid üles alles siis, kui leegid hoone juba täielikult oma võimusesse olid haaranud. Tulele piiri panna – seda ei olnud mõeldagi. Ka puudus algul rohkema hulgaline inimabi, sest Vardja veski asub üksikult soode-rabade vahel. Lähem asula Nahkanuka küla on kahe ja poole kuni 3 klm. kaugusel. Tuli levis kiirelt, võttes võimusesse peagi ka elumaja poole. Kõige suurem tulepesa oli villatööstuse osakond. Kella 3 olid tööstusest järel ainult varemed. Tööstuse sissesead põles täielikult, majakraami oli võimalus vähe päästa.

(veel …)

Neljapäev, juuni 18th, 2015

Jalgrattamatk Vardjale – tehtud!

Jalgrattamatk Vardjale @Nahkanuia

Ei ole just palju neid olukordi, kus Nahkanuia külarahva liitumine kasvatab osalusprotsenti 2 korda. Täna just nii läks. Viiele liikumissarja „Tunne Koeru valda“ raames Nahkanuiale saabunud matkalisele lisandus meie näol 80%.

(veel …)

Neljapäev, mai 21st, 2015

Täna toimub jalgrattamatk Vardjale!

Koeru valla neljaetapilise liikumissarja „Tunne Koeru valda“ raames toimub täna rattamatk Vardjale. Kui oled huvitatud ja vihma ei pelga (praegu hommikul sajab Nahkanuial vihma), löö kindlasti kaasa! Korraldaja esitas ka mulle kutse osaleda aga kuna pean tööasjus Narvas käima, pole ma kindel kas jõuan. Parimal juhul liitun matkalistega Nahkanuial, halvimal juhul ei liitu üldse.

Liikumissarja kava:

I etapp: 21.05.15 Jalgrattamatk Vardjale, matka algus kell 17:00, kogunemine Koeru vallamaja ees.
II etapp: 04.06.15 Jalgrattamatk Norra-Oostriku allikatele, matka algus kell 17:00, kogunemine Koeru vallamaja ees.
III etapp: 09.07.15 Jalgsimatk Umbjärvele, matka algus kell 17:00, kogunemine Ervita bussijaama juures.
IV etapp: 20.08.15 Jalgrattamatk Merja linnamäele, matka algus kell 17:00, kogunemine Vao seltsimaja ees.

Pakume igal etapil osalejatele kehakinnitust ja matkajooki. Kõikidel etappidel osalenutele auhind.

Vardja veskitalu kohta leiad huvitavat lugemist sellelt lingilt.

Neljapäev, mai 21st, 2015

Teel Vardjale ja Vardjal 15.04.2015

Kevadet on vist küll pildistatud iga nurga alt ja kohati tekib kõikidest neist sini- ja muu lille fotodest küllastus. Kui neid aga metsavahel ise näha, haarab käsi iseenesest kaasasoleva fotoka järele ning silm hakkab juba eos otsima võimalikke võttenurki. :)

Jalutasime Maarjaga õhtul Vardjale. Päike tuli välja, tuult ei olnud, hoopis mõnus oli. Esmakordselt elus olime tunnistajaks loodusprotsessile, mida naljalt päriselus ei näe. Vardja veskitammi jäänustel seisatades kuulsime vastaskaldalt kummalist naksumist. Selgus saabus paari sekundi pärast, kui jurakas lepp meie silmade all äkki raginal jõkke kukkus. Vahtisime mõlemad Maarjaga üksteisele otsa ja olime sõnatud.

15.04.2015 @Nahkanuia

(veel …)

Kolmapäev, aprill 15th, 2015

Talvised õunapildid Vardjalt

Õunapuu Vardjal @Nahkanuia

Eilsest saadik on väljas möllanud kõva tuul ja lörtsisegune vihm. Kuigi rahvasuu järgi ei aja hea peremees sellise ilmaga koera ka välja, käisime mõlemad, peremees ja koer, pikal jalutuskäigul. Jõudsime Vardjale ja tegime lagendikule tiiru peale. Ilm oli kohe eriliselt sitt. Et mitte tühja käega koju naasta, jäi pildistatavat otsides silma Vardja vana õunapuu, mille aluse on sead viimse mättani tagurpidi pööranud, ja selle otsas mõned talvituvad õunad. Sündis allolev mini-fotoseeria, millest viimase kahega (eriti viimasega) võiks isegi rahule jääda. Koju jõudsime läbimärgadena.

(veel …)

Laupäev, jaanuar 3rd, 2015