Archive for the ‘Endla’ Category

Kaitseala sai uued piirimärgid

Möödunud pühapäeval peatus värava taga kaks suurt dziipi, mõlemal lisaks veel ka haagis. Selgus, et tuldi vahetama välja kaitseala piiritähiseid. Olemasolevad immutatud puidust postidel plastikule kleebitud tähised olid juba pikemat aega näruses seisus, osad postid pikali kukkunud ja plastik tükkideks. Huvitaval kombel vanu poste ära ei koristatud vaid löödi uued nende kõrvale.

Uued piiritähised ©Nahkanuia

(veel …)

Kolmapäev, november 9th, 2016

Lastega rabas

Laupäeva keskpäeval tuli Maarja lagedale ideega teha midagi koos lastega ja pakkus välja terve suve planeeritud rabamatka. Mõeldud-tehtud. Pakkisime asjad ja lapsed ning asusime teele. Plaan oli minna Toomalt algavale matkarajale, kõndida üle raba kulgeval laudteel ja teha peatus raba keskel asuvas vaatetornis. Kuigi kohale jõudes selgus, et rada on remondis, võtsime riski ja astusime edasi. Teel raba poole kohtasime paari naist, kes kinnitasid nii laudaraja remonti kui ka seda, et see pole seni ühtki meist varem alustanud matkalist seganud.

Me tornist kaugemale ei läinudki. Ühelt poolt ei tahtnud segada tööd tegevaid mehi ja teisalt tundus juba käidud tee piisav. Tagasi on ju ka vaja minna. Jalutasimegi jõhvikaid otsides mööda rada auto poole ja tegime oma kerge lõunapausi ühel vastvalminud platvormil.

Et meie jalgsimatk jäi planeeritust lühemaks, tegime lisapeatuse vana Piibe silla juures ja käisime taaskord Mardimäel. Päris mõnus oli.

(veel …)

Pühapäev, oktoober 25th, 2015

Haava tee puhastamine 2015

Ma ei olegi vist kirjutanud, et millalgi suve esimeses pooles, pärast tuulemurru ja metsakuiva väljavedu, tõi Toivo Vardja teele kolm suurt koormat killustikku, millest piisas, et ühel lõigul suuremad augud päris korralikult ära täita. Ja kuigi on tegemist järgimist vääriva teoga, mis rõhutab mitte ainult omanikuks olemise rõõme vaid ka kaasnevaid kohustusi, on olukord ideaalist kaugel. Siiski võib Vardja tee seisukorda pidada endiselt rahuldavaks ning erilist rõõmu teeb see, et teega seonduv on nüüdseks pälvinud vähemalt kahe omaniku tähelepanu. Selle tulemusel peaks tee olukord pärast põllutööde lõppu paranema veelgi.

Üle pika aja puhastati ka Haava teed. Seda tegid kohalikud jahimehed möödunud nädalavahetusel eesmärgiga hakata seal saabuval hooajal jahti pidama. Viis meest läksid trimmerite ja saagidega varustatult Haavani välja, saagides tee peal läbi kõik sinna kukkunud puud ja oksad ning trimmerdades maha noore võsa. Viimati tegime sedasama Ervita meestega aastal 2010. Erinevuseks ehk niipalju, et meie töö tulemus oli hoolikam, kuna trimmerdasime maha ka kõrge rohu kuid me ei jõudnud nii kaugele kui jahimehed. Järgnevatel aastatel on tee puhastamine toimunud Haava lagendikku puhastama mineva traktori poolt “kõrvalsaadusena”, kõik teel olev lihtsalt lömastatakse traktori rataste all.

(veel …)

Neljapäev, september 10th, 2015

Eile Norra allikatel

Norra allikad 11.10.2014 @Nahkanuia

Õepoja klassijuhataja kutsus mind oma klassi väljasõidule kohalikuks “giidiks”. Laste ja lapsevanemate väljasõit leiab aset täna Norra allikatele. Mingis vaimse ebastabiilsuse seisundis lasin ennast pehmeks rääkida ega jõudnud hiljem seda ära kiruda. Et mitte päris rumalana mõjuda, võtsin kätte ja käisin eile läbi kõik meie võimalikud sihtkohad, alustades Norra mõisa taga kulgeva matkarajaga ning lõpetades Võlingi allikatega. Otsisin isegi üles kaks geopeituse aaret, üks neist nimega Norra ja teine äkki Jaanipäeva. Selle luuretke valguses ma antud lubadust ei kahetse, loodus on praegu imeilus. Ma ei ole ainult sugugi kindel, et oskan seda kõike edasi anda.

Pühapäev, oktoober 12th, 2014

Põltsamaa jõel 1957

Alltoodud fotoseeria on üles võetud Põltsamaa jõel, ilmselt samal ajal mil need Lutsu talukohas tehtud fotod ehk siis aastal 1957. Ka üks peategelastest on sama, Elmar Roosmaa, kes on äsja naasnud Vorkutast. Fotod on pärit Õie Künnapuu albumist, kes on fotodel koos Elmariga. Tema sõnul on need tehtud Kirikumäest allavoolu aga täpset kohta ta nimetada ei osanud. Mõlten, et nad pidid siiski Kirikumäe lähedal olema, sest pärast Araksaare sillakohta ja kärestikku muutub jõgi kitsamaks ning kaldad konkreetsemaks. Ühel fotol ongi taamal näha heinamaa, mis võiks viidata silla lähedusele. ma ei tea, et kirikumäel oleks olnud suurem sild aga säärane võis olla Araksaare sillast allavoolu, Käpa talu kohal. Samas ei saa eeldada, et heinamaa oleks koerukate jaoks pidanud paiknema jõe vastaskaldal, see võis olla ka siinpool.

Veel imestasin veesõidukite väljanägemise üle, mis näevad välja täpselt samasugused nagu näiteks sellel fotol, kus kasutatud on kas Nava või Vardja rahva paati. Ehk on isegi tegemist sama paadiga? Teadmiseks, et sellel fotol kus poseeritakse kalaga, on tegemist pettusega. Kala pandi õnge otsa pildi tegemise ajaks. Nii väitis vähemasti Õie. Kui keegi teab sellest kalaretkest rohkem, andke kindlasti teada.

(veel …)

Laupäev, mai 18th, 2013

Endla LKA kaitsekorralduskava avalikkuse kaasamise koosolek

Läksin ka kohale. Puhtast uudishimust, mida sellisel koosolekul räägitakse aga pisut ka oma elukoha tõttu, mis asub kaitseala põhjapiiril. Ettekannet kuulates tekkisid mõned küsimused, mis ma ka esitasin.

Uus kaitsekorralduskava näeb muu hulgas ette Vardja lagendiku täisulatuses kaitse alla võtmise. Hetkel on lagendik poolitatud nii, et üks pool jääb kaitsealale ja teine mitte. Ühe poole niitmise eest saab küsida toetust, teise eest mitte. Uus lahendus on loogilisem, kaitseb üht hästihoitud kooslust tervikasjana ning võimaldab taodelda toetust kogu lagendiku hooldamisele, mis siiani on toimunud lihtsalt riigimaa rentniku heast tahtest ja isiklike kuludega!

Minu küsimus oli seotud kaudselt Vardja lagendikuga ehk sinna saamisega. Pääseb ju lagendikule ainult mööda samanimelist teed, mida poleks olemas kui poleks toimunud selle rekonstrueerimist. Sellegipoolest käib teiste hulgas värava taga palju teed kasutada soovijaid, kes täites mingit kaitsekorraldusega seotud missiooni, sageli lausa nõuavad läbipääsu. Mis õigusega kasutab Keskkonnaamet (edaspidi KKA) teed, a) mille kordategemiseks ning säilitamiseks pole nad investeerinud sentigi, b) mis kuulub eraomanikele ja c) mis tänaseni kannatab Keskkonnaameti otsuse all mitte lubada paigaldada truupe, mistõttu vesi uhub vähemalt ühel teelõigul regulaarselt ära sinna viidud kruusa. Väidan, et seda teed pole käinud vaatamas ükski KKA töötaja. Samas kasutatada soovitakse küll. Mõned päevad tagasi tõin ATV ja käruga Vardjalt ära ühe seiret teostava ametniku, kes tuli süstaga mööda Preedit allajõge. Tema saatemeeskond saabus värava taha madala Mercedes bussiga ja sisuliselt nõudis läbipääsu.

(veel …)

Reede, mai 17th, 2013

Augustikuine kanuumatk Endlas

Võtsime eile ja täna väikese seltskonnaga ette kanuumatka Põltsamaa jõel. Alustasime õhtul vanalt Piibe sillalt ja saime kohe kaela võimsa äikesevihma. Kõigi nende aastate jooksul, mis ma olen kanuuga või jalgsi mööda Eestit rännanud, pole mul olnud õnne viibida väljas sellise maru ajal. Vihma kallas kui oavarrest ja äike raksus kõikjal meie ümber, korra isegi nõnda lähedal, et aju alustas elatud aastate kiirkerimist. Jõgede harusse jõudes olime läbimärjad aga saime ilmataadilt niipalju armuaega, et telgid üles panna.

Tänane päev oli palju mõnusam. Kuigi osa riideid oli endiselt märjad, paistis päike ja kanuud lendasid veepinnal. Liikusime arvatust kiiremini ning jõudsime Jõeküla silla juurde pisut enne kolme, olles enne seda teinud lühikese söögipausi Preedi jõe suudmes ning ujumispausi Kirikumäel.

Kiidusõnad poistele, kes terve matka jooksul ennast ainult heast küljest näitasid! Pilte vaata nagu alati, kliki esimesel ja siis nooleklahvidega edasi.

(veel …)

Laupäev, august 18th, 2012

Poistega Endlas

Olin Matile lubanud suve algusest matka, lubadus, mis teda ennast väga ei köitnud. Algselt kanuaamatkana planeeritud väljasõit realiseerus täna Endlas, Toomalt alanud ja lõppenud jalgsimatkana. Minu kaaslasteks olid Mati ja tema trennisõber Cren. Kuigi valisime kõige pikema marsruudi, Tooma, Männikjärve raba, Endla, vaatetorn, Männikjärv, Tooma, virisejaid meie sekka polnud sattunud. isegi Mati tegi rohkem kui kümnekilomeetrise matka heatujuliselt ja kaebamata läbi. Head matkakaaslased!

Need, kes mind varasemast ajast tunnevad, on kindlasti tähele pannud, et ma ei tegele matkamisega enam nii nagu varem. Täna oli see ajalooline päev, kus ma oma süümepiinadele selgituse leidsin. Milleks otsida sääski, võsa, vastu näkku peksvaid oksi, märga jalgealust ja muud matkaga kaasnevat mujalt, kui seda leidub küllaldaselt oma koduõues. Matk peab olema puhkus ja puhkus omakorda väljumine rutiinist. Arvestades mina praegust elustiili, ei paku matk mulle selles võtmes mingit värskendust. Nii ongi.

Kanuumatka jätan siiski plaani, lootuses, et tuleb selleks sobivaid ilmu. Tahaksin olla ühe öö väljas ka.

(veel …)

Pühapäev, august 12th, 2012