Archive for the ‘Vahuküla’ Category

Susla postitalu Vahukülas

Susla postitalu Vahukülas - Marianne Vallaste

Ajaveebi postiajalugu.ee pidaja vahendusel jõudis minuni Marianne Vallaste kirjapandud mälestus ja postkaardi tagakülg Vahukülas paiknenud Susla postitalust. Jagan seda ajaloohuvilistega ja julgustan kõiki läbi vaatama kodudes olevad foto või kirjapakid, sest neist võib leida mõndagi huvipakkuvat. Tänan Ahtot ning Mariannet, kelle vahendusel on minuni jõudnud nii mõnigi põnev ja põhjaliku kaastekstiga varustatud foto.

Sattusin täna juhuslikult postiajaloo lehele ning tuli meelde, et minu käsutuses on ka pilt, mis võib huvi pakkuda. Saadetud on see Tartust ning pealpool on Tartu ülikool. Saaja on aga prl Ilse Ojamaa, kes elas 1937.a Vahukülas Juhani talus. Juhani talu asus Väinjärvele viiva kivitee ääres ning oli küla eelviimane talu. Juhanist umbes kilomeetri kaugusel oli olnud väike Susla postitalu, kuhu nende küla post viidi. Ise tuli siis postil järel käia.
Selgitusi andis kirja saaja pr Ilse Vallaste (np Ojamaa).

(veel …)

Reede, mai 22nd, 2015

“Vahuküla Kaja” juulist 1994

Sain mõni aeg tagasi ühelt ajaveebi lugejalt 1994 aasta juulikuu Koeru Kaja skanneeringu viitega seal tavapärasemast põhjalikumale Vahuküla käsitlusele. Küllap oli selleks ka põhjust, sest samas lehes on üleskutse Vahuküla külapäevale Pihumäel.

Reede, detsember 19th, 2014

MÄLESTUSED: Vahuküla tuulik, Traksi ja Võlingi talu

Ma ei taha ennast korrata aga siiski, mitte miski ei tee mulle suuremat heameelt kui lugejate tagasisside ja osalus kas vanadpildid.net keskkonnas või mõnes minu omaalgatuslikus kodu-uurimise projektis. Hiljuti sain kontakti Mariannega, kelle esivanemad on pärit Vahuküla Traksi talust. Traksi talu maad on kunagi lõigatud Santovi küljest aga kuulus talu siiski Vahuküla alla. Üllatusena teatas Marianne, et Traksi ja Haagimäe talusid omanud Ostripi pere on tulnud Vahukülla Jõeküla Võlingi talust! Niimoodi, kild killu haaval saame kõik targemaks.

(veel …)

Pühapäev, veebruar 2nd, 2014

Vahuküla tuulikust

Kui ma Aani Unolt Vahuküla tuuliku kohta küsisin ja ta selgitusi jagas, ütles ta veski vare kenasti näha olevat. Käisingi hommikul seda otsimas ja see polnud üldsegi raske. Veski asus just seal, kus ma seda Uno kirjelduse järgi ette kujutasin. Isegi vundamendi tuvastamine polnud keeruline, sest maakividest laotud korrapärane ring on maapinnast selgelt eristatav. Lisaks veskile paiknesid sealsamas vähemalt kahe teise suurema hoone vundamendid. Kas tee tõttu või mingil muul põhjusel ei paiknenud Vahuküla puutuulik künka kõige kõrgemas kohas vaid selle põhjaküljel.

Veski ja kõrvalhoonete vundamendid jäävad parajasti elektriliini alla. Näha on, et esiplaanil olevalt veski vundamenti on pisut võsast puhastatud aga töö on jäänud pooleli. Kas see on pikemas perspektiivis hea või halb, ei oska öelda. Esimesel fotol vaade itta, teisel põhja poole ja kolmandal lõunasse, Vahu-Nõmmepäälse suunalt. Vaatasin ka Preedi mõisa EW aegsest registrist järgi, Hindreku talu kuulus oma 31,78 hektariga Remmelgas Jakobile. Talu nime tuletasin 1938 aasta kaardilt, seal on see olemas.

(veel …)

Laupäev, veebruar 1st, 2014

Kus asus Vahuküla tuulik?

Vahuküla tuulik Pihumäel 1938

Hiljuti panin vanadpildid.net keskkonda üles 1938. aastal tehtud foto tüdrukutest Vahukülas Pihumäel, taustaks Vahuküla tuulik! Mul polnud aimugi sellise tuuliku kunagisest olemasolust ja nii ma kirjutasingi. Aga teema ei andnud rahu ja eelistasin Aani Uunole, et oma kahtlused kummutada.

(veel …)

Neljapäev, jaanuar 30th, 2014

Vahuküla 750

Kümme aastat tagasi, 2003. aasta augustis, tähistas Vahuküla oma 750. sünnipäeva. Sünnidaatumi väljaarvutamine põhineb seni teadaoleval küla esmamainimisel aastast 1253. Männid, kellest põlvnen ka mina, on pärit Vahukülast, kuhu nad jõudsid läbi Liusvere Nahkanuialt. Tasub mainida, et kõik kolm nimetatud küla kuulusid omal ajal Preedi mõisa valdustesse. Seega on põhjusi alloleva info avaldamiseks siin ajaveebis rohkem kui küll. Omalt poolt lisasin linkide alla fotod kohtadest ja isikutest, mis on mingil kujul olemas ning üles laetud vanadpildid.net keskkonda. Teksti digiteerimise eest voldikult tänan oma abikaasat.

(veel …)

Teisipäev, november 19th, 2013

Preedi mõisa maaüksuste nimekiri

Tänu Aitale saan kasutada mitme Koeru kihelkonna alla jäänud mõisa talude nimekirju. Minuni jõudsid need nimekirjad koopiatena paberkandjal kuid Maarja usinad sõrmekesed on ühe neist nimekirjadest, mulle kõige tähtsama, Preedi, tänaseks arvutisse toksinud. Minu ülesandeks jäi see lugejatele kättesaadavaks teha. Kasutasin uudset võimalust (Google Drive embed) ning lisasin otse postituses Exeli ja pdf faile vaadelda võimaldava lahenduse. Lisaks saate soovi korral alla laadida samad asjad kas Exeli või pdf failina.

Mõlemas aknas saab faili üles-alla, paremale-vasakule liigutada, suurendada ja vähendada. Mugav kui pole võimalust faili rahulikult oma arvutis vaadata ning peab piirduma võõra seadmega. Ka materjal ise on asjast huvitatuile tänuväärne. Kasutusvõimalused sõltuvad vajadusest.

(veel …)

Pühapäev, november 25th, 2012

Hommik

Kasutan võimalust, et toksida arvutisse see hommikune postitus. Võimalus ise seisneb selles, et Mati läks kooli ning Maarja-Tilde sealt otse Paidesse. Ja kuna võimalustega ei kipu alati kaasas käima vahendid nende teostamiseks, hoiatan ette, et mingit sügavat sisu käesoleval postitusel pole ega saa olema. Lihtsalt mõned viimaste päevade pidepunktid.

Kõigepealt olgu mainitud, et Mats on nüüd samuti operatsiooni abil muudetud suguvõimetuks. Kas see ka tema hulkumist vähendab, näitab peatselt aeg. Täna on ta juba tervem ja praegu pikutab ta mõnusalt küdeva pliidi ees, kus on tema lemmikkoht, aga operatsioonilt tulles oli ta omadega nii läbi, et pissis magamise ajal oma korvi. See on üldse esimene kord Matsi ja Tuti loos kui üks neist tuppa häda teeb, jättes arvestamata Tuti haiguse ja sellega seotud oksendamise/pasandamise. Õnneks andis vänge hais õnnetusest kohe märku ja perenaine sai koha õigeaegselt puhtaks.

(veel …)

Reede, aprill 20th, 2012