Archive for the ‘Ervita’ Category

Ervita veski infotahvel

Ervitale on paigaldatud värske infotahvel, mis annab huvilistele põgusa ülevaate Ervita tuuliku ajaloost. Neile, kes on viitsinud jälgida Nahkanuia ajaveebi või on kursis vanadpildid.net pakutava fotovalikuga, pole seal midagi põrutavalt uut. Aga ei peagi olema, sest tahvli näol on tegemist ühe väikese sammuga Ervita veski ametliku avamise ettevalmistuste käigus, mis peaks kulmineeruma käesoleval nädalavahetusel televisiooni kohaletulekuga.

Ervita tuuleveski infotahvel ja Kalju ©Nahkanuia

(veel …)

Neljapäev, august 1st, 2013

Neli vaba päeva – 3 päev

… algas hommikul õues mutiraipe leidmisega. Kuna teisi tegijaid ei ole, pidi muti püüdmise ja tapmisega hakkama saama Mats. Tegin Maarjale ettepaneku kasse premeerida aga perenaise leige, lausa pahane suhtumine tõmbas sellele plaanile kriipsu peale. selgus, et kassid olid jõudnud juba tema vastrajatud lillepeenras tuhnimas käia.

Esimese päevatöö idee realiseerus koheselt selle tekkimisel. Olime Maarjaga mõni päev tagasi arutanud Nahkanuiale tuleku algusaegadel maja ette paigaldatud aiapostide äravõtmist. Jah, nende paigaldamisega nägime palju vaeva, jah, nende peale tuli kulutada üksjagu rahalisi vahendeid aga täna, mitu aastat hiljem, seisid need ikka samamoodi kasutult ja tegid majaesise oluliselt koledamaks. Vähemalt kehtis see nende postide kohta, mis said tehtud taaskasutamise vaimus vanade metallist ja valatud põhjaga kolhoosiaegsete raudpostide peale.

(veel …)

Teisipäev, mai 1st, 2012

Paadid Ervita paadisillal

Käisime Maarjaga kahekesi, kasutades ära laste äraolekut, ratastega Ervital. Pärast paari tuttava juurest läbipõikamist maandusime Ervita rannas. Et ilm oli (nüüdseks vist juba möödunud) suve meenutades päikeseline ja soe, käisime ujumas ja siis tegime aega parajaks sel aastal paigaldatud ujumis- ja paadisillal. Mul oli fotokas kaasas ja ma pildistasin sildunud paate. Näitust neist fotodest ei tee aga vahelduseks ning teistmoodi Ervita suve meenutuseks sobivad need minu arvates küll. Suuremalt on paadid näha minu PicasaWeb pildialbumis.

Laupäev, august 21st, 2010

Ervita lumelinn

Nahkanuia rahvas saabus äsja Ervitalt, kus ehitati lumelinna. Ilm oli super hea nagu ka meeskond, kellega juhuse tahtel sattusime koos ehitama. Nimelt puudusid Janekil ja Beritil tööriistad aga oli idee, meil vastupidi. Koos lõime lumest Pikne McQueeni, kelle pikk, suust väljaulatuv keel sai liumäeks.

Kohapeal pakuti maitsvat hernesuppi ja sooja teed. Töötas liuväli ja tasuta uisulaenutus, kõlas muusika. Näha oli, et korralduskomitee oli oma töö hästi ära teinud. Osalejaid, eriti täiskasvanuid võinuks olla rohkem kuigi mind see seekord väga ei puudutanud – meie meeskonnas koostöö sujus ja jutt jooksis! Vaadake pilte ja tundke kadedust! Pikne McQueeni ehitamisele aitasid kaasa Janek, Berit, Marko, Kimberly, Maarja ja Rene. Kõrvalt vaatas ja õpetussõnu jagas Matilde Meelimari.

Laupäev, veebruar 6th, 2010

Ervita tuulik

Jarkko lahkel loal avaldan siin mõned infokillud Ervita veski kohta. Veskid on inimesi ikka huvitanud ja nagu netist vaadates selgub, pole ka seal Ervita tuuliku kohta just ülemäära palju infot.

“Ervita mõisa esmaandmed on lünklikud. 1564. a. mainitakse talupoeg Jan Erwtet, kes viis Weissensteini lossile oma Ervita külas asuva veski eest nuumatud sea. Sellest selgub, et tol ajal kuulus küla juurde ka veski. Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Hermann von Wrede.”

Märkus: Siin Jarkko eksib kui ta nimetatud veskit tuulikuks peab (ilmselt on ta siiski teadlik, et tegemist peab olema vesiveskiga)! Sest 1686 aasta Järvamaa adramaarevisionis kirjeldatakse Ervita veskit nii (sulgudes Kalle Kroon’i märkused):

(veel …)

Pühapäev, november 8th, 2009

Suurvesi Ervital

Jätkame vanade piltidega, mis seekord kajastavad olustikku 60-ndate Ervital. Nii saab täidetud ka Janno soov, et Nahkanuia ajaveebis teinekord ka Ervita külast juttu oleks. Kas ajaveebi lugejate hulgas leidub kedagi, kes oskab nende piltide juurde pisut taustinformatsiooni lisada?

Pildid on pärit Ants Leppoja fotokogust ning nende autor on Riho Leppoja.

(veel …)

Teisipäev, august 11th, 2009

Ervita tankla

Asjadel on komme muutuda – laguneda, kaduda, asukohta muuta. Pole vahet, kas muutus toimub kiiresti või aeglaselt, kui see on kord juhtunud, kipub mälestus ähmastuma ka inimmälus. Meie mälu on ju nagu metsasügavusse tallutud teerada, kui seal peal ei käida, kasvab see kinni. Mõned muutused inimmälus toimuvad nii kiiresti, et jääb üle imestada kuivõrd mõjutatavad me sellest lihtsast põhimõttest oleme.

Järgnev näide ei tugine mingil jääval ega kultuurilises mõttes olulisel näitel aga siiski. 2005 aasta augustis pildistasin oma lõbuks Ervita tanklas kasutuna seisvaid tankureid. Mõni aeg hiljem leidsid need endale uue asukoha ja praegu laiutab sealsamas tühi asfaltplats. Kui poleks neid neli aastat tagasi juhuslikult tehtud fotosid, tunduks mullegi see tühjus enesestmõistetav. Hea et see siiski nii ei ole. :)

(veel …)

Esmaspäev, juuli 27th, 2009

Telliskopli

Telliskopli peaks olema üks Ervita külje all paiknev talu! Kas on?

Need fotod Telliskopli talust on tehtud aastatel 1985 (lähivaated), kui seal asus Väinjärve malev ja 1986 (üldplaan). Panen need siia üles meenutamaks üleskutset, mis sai tehtud selles postituses!

(veel …)

Kolmapäev, juuli 22nd, 2009