Archive for the ‘Postiajalugu’ Category

Tudre kiri Austraaliast

Mõni aeg tagasi müüdi Ebay keskkonnas üks Tudrest saadetud Koeru templiga kiri. Ostjaks osutusin mina. Täna sain selle kätte ja kasutan nüüd võimalust jagada seda teiste (koduloo)huvilistega.

Austraalia ümbrik

Kõigepealt ümbrik ise. Saadetud on see tõepoolest Austraaliast kuigi jääb selgusetuks kuidas see sinna jõudnud on. Ilmselt on kirja saaja millalgi emigreerunud ning nii on postkaart sattunud kollektsionääri kätte, kes omakorda selle Ebay vahendusel oksjonile pani.

(veel …)

Teisipäev, september 29th, 2015

Äraütlev vastus Imastust

Äraütlev vastus Imastust @Nahkanuia

Siin on üks huvitav postkaart, saadetud 1933. aastal Kiltsi asulasse läbi Pikevere postiagentuuri. Soetasin selle Pikevere “pärast” kuid samaväärselt meeldis mulle ka kaardile jäädvustatud sõnum. Selles ütleb Imastu invaliidide kodu juhataja ära preili Meta Limbergile karjatalitaja koha. Otsin ka ise parajasti tööd ja julgustav on näha, et a) tööotsimine ja äraütlevad vastused polnud võõrad ka 100 aastat tagasi, ilmselt varemgi, b) soliidsetes asutustes teati juba siis milline näeb välja viisakalt äraütlev vastus ning oldi teadlikud selle väljastamise vajalikkusest. Mitte alati ei toimi see meie päevil ja olemasolevate tehniliste võimaluste juures samamoodi.

Foto esikülje, millega on seotud ka üks küsimus, postitasin vanadpildid.net keskkonda.

Neljapäev, juuli 16th, 2015

Käbi õnnitlused

Aavere mõis A.Käbi tagakülg

Elu on täis juhuseid ja ühest sellisest kirjutan taas. Nimelt jäi hiljuti osta.ee vahendusel silma Alex Käbi foto Aavere mõisast. Hind oli küll krõbe aga vaade ise, millele lisandus väike missioonitunne, sundisid mind oksjonil osalema ja seda võitma. Foto enda postitasin vanadpildid.net keskkonda, tagakülje aga siia. Sest tagaküljega ongi juhus seotud.

Nagu ikka ei pööranud ma tagaküljele esialgu ülemäära tähelepanu. Kuid hiljem ostetud fotot uurima hakates märkasin, et kaardi saatjaks on perekond Käbi! Ilmselt selleesama Alex Käbi perekond, kes on ka foto autor. Kirja saajaks on keegi hr. Reismann, kes elab Koonu külas, Kiltsi lähistel. Kahjuks on mark rebitud aga see ei kahanda leiu ehk siis fotograafi (või tema pereliikme) enese käega kirjutatud kirja, väärtust.

Samasuguste juhuste kaudu olen saanud Koeru fotograafide Martin Öömanni ja Aleksander Tepper-Salumets omakäeliselt kirjutatud postkaardid.

Teisipäev, juuli 7th, 2015

“Pusul” 22. aug. 1936

Avaldan järjekordse kirja, mille saatjaks on Silvi Koov. See on postitatud Kapu vallamajast Puhmus 26.08.1936 suunaga Maidlasse Juliane Koov nimele, kes oli ilmselt Silvi ema. Kuigi Silvi ei olnud pärit Koerust, elas ta mõnda aega siin ja tema kirjeldused siinsest elust on küllaltki mahlakad ja detailirikkad. Allolevast kirjast selgub nii Silvi Koeru olemise põhjus, ta on kontrollassistent, kelle ülesandeks oli taludes töö piimakarjaga, kui ka nimede “Silvi-Vera” omavaheline seos (vaata eelviidatud kiri). Ilmselt on ta oma eesnime millalgi enne Koeru tulekut eestistanud kuid kasutab lähedastega suheldes endiselt oma hüüdnime “Veeramamsel”.

Pusul 22.08.1936

(veel …)

Pühapäev, juuni 14th, 2015

Kirjad Rakkest

Vaatamiseks, uurimiseks ja kommenteerimiseks on pakkuda allolev kirjaseeria. Saadud on need küll ühest allikast aga kindlust, et need on ka omaniku kaudu seotud, ei ole. Kaks kaartidest on saaja aadressi kaudu otse Koeruga seotud aga üldiselt on siiski tegemist paraja segadusega. Kui keegi soovib mind pisut aidata postitemplite ja venekeelsete nimedega, palun tehke seda kommentaariumis.

Rakke - tempel loetamatu

(veel …)

Laupäev, mai 23rd, 2015

Susla postitalu Vahukülas

Susla postitalu Vahukülas - Marianne Vallaste

Ajaveebi postiajalugu.ee pidaja vahendusel jõudis minuni Marianne Vallaste kirjapandud mälestus ja postkaardi tagakülg Vahukülas paiknenud Susla postitalust. Jagan seda ajaloohuvilistega ja julgustan kõiki läbi vaatama kodudes olevad foto või kirjapakid, sest neist võib leida mõndagi huvipakkuvat. Tänan Ahtot ning Mariannet, kelle vahendusel on minuni jõudnud nii mõnigi põnev ja põhjaliku kaastekstiga varustatud foto.

Sattusin täna juhuslikult postiajaloo lehele ning tuli meelde, et minu käsutuses on ka pilt, mis võib huvi pakkuda. Saadetud on see Tartust ning pealpool on Tartu ülikool. Saaja on aga prl Ilse Ojamaa, kes elas 1937.a Vahukülas Juhani talus. Juhani talu asus Väinjärvele viiva kivitee ääres ning oli küla eelviimane talu. Juhanist umbes kilomeetri kaugusel oli olnud väike Susla postitalu, kuhu nende küla post viidi. Ise tuli siis postil järel käia.
Selgitusi andis kirja saaja pr Ilse Vallaste (np Ojamaa).

(veel …)

Reede, mai 22nd, 2015

Põnev kiri

@Ahto

Hiljaaegu õnnestus mul tänu Ahtole omandada fotol olevad esemed. Martin Öömanni imekaunis taluvaade ja Kapu postitemplitega ümbrik koos selles oleva kirjaga seltsimees Gustav Koov’ile. Foto on juba üles laetud vanadpildid.net keskkonda, ümbrikust ja selle sisust teen juttu allpool.

(veel …)

Neljapäev, mai 14th, 2015

Vale-Koeru Delcampe.net oksjonikeskkonnas 2

Alustuseks vaata minu varasemat postitust ja loe siis edasi.

Olen täna “vale-koeruks” tituleeritud foto osas mõnevõrra targem. Tegemist on päris mitmes mõttes üllatusi täis fotoga. Esmalt müüja poolt tagantjärele lisatud tagakülg:

A.Salumets

(veel …)

Neljapäev, mai 14th, 2015