Archive for the ‘Preedi’ Category

Preedi “mõistatus”

Hommikul läbi Preedi Tartusse sõites märkasin, et ainsa katusega mõisakompleksi hoonel on uks pärani. Lahti murtud või jäetud, polnud aega uurida, seepärast tegin autoaknast foto ja sõitsin minema. Tagasiteel ei andnud lahtine uks rahu ja ma peatusin, et asja lähemalt uurida. Huvi oli muidugi ka hoonesse sisse vaadata enne kui see lõplikult kokku kukub.

Preedi "mõistatus" @Nahkanuia

(veel …)

Teisipäev, aprill 14th, 2015

Täna sadas Preedis lund

Eile ja täna käisin Tartus. Suurele teele välja sõitsin läbi Preedi. Tagasi tulles tekkis soov hetk jäädvustada. Need kurvid mis fotodel, köidavad mind iga kord aga kunagi pole mul sellist tahtmist sinna spetsiaalselt tagasi minna, peegelkaamera käes, otsima sobivat vaatenurka, valgust ja hetke. Seega parema puudumisel paar klõpsu telefoniga. Eile veel kattis maad härmatis, täna sadas juba lund. Nii on pisike võrdlusmoment ka.

Preedi-Rõhu tee @Nahkanuia

Preedi-Rõhu tee @Nahkanuia

Laupäev, november 22nd, 2014

Kaminadetail Preedi mõisast

Tükike Preedi mõisa ©Nahkanuia

Fotol on malmist kaminadetail, mis selle eelmise omaniku sõnul on pärit Preedi mõisast. Sain selle endale ja lasen tal seista kuni tekib idee võimalikust kasutusest. Minu anonüümne vanavaravaimustus on kadunud aga endiselt olen väga huvitatud Nahkanuia, Rõhu, Preedi, Metsanurga, Norra küladega (ja mõisadega) seotud detailidest ja esemetest. Selle kaminadetaili näol on tegemist väga uhke esemega minu “muuseumis”.

(veel …)

Neljapäev, aprill 3rd, 2014

Foto ja artikkel Preedi mõisast

Preedi mõis ca 1920

Siin on üks nähtud foto, mille teeb eriliseks selle saamise viis. See nimelt kingiti täna mulle. Taaskord üks olukord, millesarnaseid tuleb ette vähe kuid kui neid juhtub, teevad nad mitmekordselt rõõmu. Nagu eelmises postituses Jüri, võttis ka Reet minuga ise ühendust, et jagada vanu fotosid oma ema Leida albumist. Aitäh! Nüüd on see suhteliselt haruldane vaade vanadpildid.net keskkonnas suurelt vaatamiseks kenasti väljas.

(veel …)

Reede, märts 22nd, 2013

Nahkanuia, Haava, Preedi 1975

Nahkanuia kohta fotomaterjali kogumine on osutunud parajalt kaelamurdvaks ülesandeks. Sageli on seosed fotode,  nende asukoha ning omanike vahel äraarvamatud. Sellistel puhkudel aitab ainult konkreetne vihje või siis materjali omaniku initsiatiiv kontakti otsimisel ning võtmisel. Jüri Lauer seda tegi ning tänu talle saan ma pakkuda vaatamiseks mõned haruldased vaated, millesarnaste leidmisest olen seni ainult unistanud.

Olgu öeldud, et Jüri on kalamees ning tema esimene käik Nahkanuiale toimus juba 60nda aasta suvel. Ta mäletas kuidas nad veoautoga Vardjale saabusid ning ka seda, et tegemist oli viimase suvega kui Vardjal elati. Tookordsest käigust pildimaterjali ei jäänud kuid ühelt hilisemalt, 1975 aasta augustikuu külastuselt küll. Fotosid on “kõigest” viis kuid nad kõik on omamoodi kõnekad ning minu jaoks hindamatud!

(veel …)

Reede, märts 22nd, 2013

Preedi mõisa maaüksuste nimekiri

Tänu Aitale saan kasutada mitme Koeru kihelkonna alla jäänud mõisa talude nimekirju. Minuni jõudsid need nimekirjad koopiatena paberkandjal kuid Maarja usinad sõrmekesed on ühe neist nimekirjadest, mulle kõige tähtsama, Preedi, tänaseks arvutisse toksinud. Minu ülesandeks jäi see lugejatele kättesaadavaks teha. Kasutasin uudset võimalust (Google Drive embed) ning lisasin otse postituses Exeli ja pdf faile vaadelda võimaldava lahenduse. Lisaks saate soovi korral alla laadida samad asjad kas Exeli või pdf failina.

Mõlemas aknas saab faili üles-alla, paremale-vasakule liigutada, suurendada ja vähendada. Mugav kui pole võimalust faili rahulikult oma arvutis vaadata ning peab piirduma võõra seadmega. Ka materjal ise on asjast huvitatuile tänuväärne. Kasutusvõimalused sõltuvad vajadusest.

(veel …)

Pühapäev, november 25th, 2012

Rõhu ja Preedi mõisade kirjeldused aastast 1968

Need, kellele pakub huvi Koeru kihelkonna kaguosa mõisade olukord läbi aegade ning kes jälgivad Nahkanuia ajaveebi laekuvaid kommentaare, panid kindlasti tähele Madise kommentaare Rõhu ja Preedi mõisade kohta. Madis jagab linke failidele, mis on kättesaadavad Muinsuskaitse digiarhviivis ning sisaldavad endas küllaltki põnevat informatsiooni. Eriti Rõhu mõisa kohta, kus segadus peahoone võimaliku kunagise asukoha üle kajastub ka aruandele lisatud fotol. Aitäh Madisele ühele väärtuslikule infoallikale viitamise eest!

Et need Muinsuskaitseameti poolt pdf formaadis salvestatud ning veebi üles laetud dokumendid ei jääks nõrgematele arvutikasutajatele kättesaamatuks, toon nad siin postituses ära mõlemal kujul: üles laetuna minu enda serveriruumi ning ka tekstina. Originaale vaata siit. Lisan paar kommentaari.

(veel …)

Pühapäev, november 25th, 2012

Preedi infotahvel taas oma kohal

Homme tähistab Eesti oma taasiseseisvumise aastapäeva. Nii nagu see päev tähendas 1991 aastal Eesti riigile ja selle rahvale uut võimalust, jääb see juhuse tahtel edaspidi ka Preedi mõisa infotahvli taaspaigaldamist meenutama.

Paigaldasin tõesti Preedi infotahvli uuesti. See sai toimuda tänu asjaolule, et keegi leidis selle olevat piisavat olulise ning toetas tahvli teistkordset valmistegemist. Kahjuks ei ole tegemist kohaliku inimesega.

Selle sammuga ei taotle ma mingit üleolekut lõhkujast või lõhkujatest. Ma tahan väga loota, et lõhkumine oli juhuslikku laadi kuid ei saa kuidagi lahti tundest, et tegemist oli kättemaksuga. Mille eest, ei tea. Teise tahvli püsimine või selle uus lõhkumine kinnitab ühe või teise versiooni tõele vastavust.

Olen mõtisklenud palju reaktsiooni üle, mis tahvli lõhkumisele järgnes. Kui Sireti kommentaar ja Janno poolt oma Facebooki seinale riputatud viide välja arvata, reaktsiooni ju sisuliselt polnud ja sellega anti lõhkujate teole vaikiv heakskiit. Seisukohta võtmata on raske selliseid tegusid ja nende tegijaid peatada …

Ma alguses arvasin, et panen tahvli vaikselt üles ega teavita sellest. Aga siis jällegi leidsin, et nii poleks sellel ka mõtet. Keda ma petan? Ja veel ei ole olukord lootusetu.

Pühapäev, august 19th, 2012