Archive for the ‘Metsanurga’ Category

Jahikeeld Saksavälja heinamaadel

Kalamees ja kirjasõber Jüri saatis mulle Tallinnast viite Järva Teataja 1934. aasta väljaandele, kus teavitatakse avalikkust jahikeelust praegusel Endla looduskaitsealal, toonastel jõeäärsetel luhaheinamaadel.

Järva Teataja nr. 37, 29 märts 1934:

Järva Teataja (1926-1944), nr. 37, 29 märts 1934

(veel …)

Laupäev, veebruar 20th, 2016

Nava, Räägu, Kaerassaare, Araksaare ©Tarmo Mikussaar

“Saadan Sulle mõned pildid 2008 aasta jaanuarist mil külastasime Erinevaid paiku Sinijärve ümbruses. See oli ka üks harukordseid juhuseid kui vanajõele tõmbas ööga nii kõva jää peale, et sai vabalt kõndida ja jää oli nii selge, et madalamates kohtades oli põhi ilusti näha. Tänapäeval täiesti müstiline kogemus.

Need kaks pilti on Räägult. Eriti jäi mulle seal silma see lõhatud kivi. Hirmus vaev on nähtud, auk puuritud, tõenäoliselt “kaaliga” (tolleaegne isevalmistatud lõhkeaime) lõhki lastud ja siis nii sama jäänudki. See kivi on seal tihedas nõuka ajal istutatud kuuse noorendikus sees.

Räägu @Tarmo Mikussaar

(veel …)

Laupäev, aprill 4th, 2015

Kiri Käpale

Koeru kihelkonna lõunaserva metsatalud ja nende ajalugu on mulle alati suurt huvi pakkunud ning ma ei ütle ära ühestki infokillust. Seepärast olingi elevil, kui ühest fotokarbist, fotode ja postkaartide vahelt, tuli välja allolev suurepärases seisus postkaart. Postkaardi esikülge vaata siit.

Kiri Käpale 1.X.1928

(veel …)

Teisipäev, august 6th, 2013

Kolm vana fotot

Milvil oli vaja, et ma aitaksin tal homseks kartulipanekuks seemnekartuli Pambergilt käruga tema maja juurde viia. Kokku 18 kotti, seda naljalt ratta seljas või veel hullem, enda seljas, ära ei vea. Nõustusin ja leppisime kokku ka tasus. Aga et juttu jätkus kauemaks, küsisin uuesti vanade fotode kohta. Selgus, et midagi tal siiski on ja soovist neid näha lubasin teda abistada tingimusel, et ta neid mulle näitab. Milvi pidas kokkuleppest kinni ja kui ma kartulid tema maja juures maha tõstsin, andis ta mulle ümbriku kolme fotoga. Et fotodel kajastub killuke kolme küla ajaloost, avaldan ma need kõik koos märkustega nagu need mul Milvi jutust meelde jäid.

Esimene foto on hoonest, mis on hatkel üks kahest Rõhu asundusküla talust, millest mul on olemas mingi foto. Üks hoonetest on siis Ellamaa, mida on pildistatud pärast sõda Kärdumäel asunud melioratsioonitorni otsast. Teine ongi Hans Naukase kodu ehk hoone alloleval fotol. Samast hoonest on veel üks foto üleval vanadpildid.net keskkonnast ning sattus sinna Kaarel Aluoja fotokogust.

(veel …)

Laupäev, mai 18th, 2013

Lutsul 1957

Hiljuti avaldasin postituse ja sellega koos mõned värvifotod Nahkanuiast, mis saadud kauaaegselt kalamehelt Jüri Lauerilt, kelle kalastusretked Preedil jõele said alguse juba aastal 1961, kui Vardja veski tühjaks jäi. Seekord on mul pakkuda kaks mustvalget fotot veelgi varasemast ajast ja mitte vähem haruldasest kohast kui Haava.

Lutsu talu on olnud sõna otseses mõttes metsa sisse peidetud ja on vähe neid, kes sellest kohast midagi üldse teavad. Tegemist on viimase Metsanurga küla taluga siinpool jõge, mis minu viimase külastuse ajal aastal 2003 oli rinnuni rohtu kasvanud. Olen püüdnud leida teadjaid inimesi, veel parem pilte talust aga siiani on see ebaõnnestunud. Peale ühe vana foto, mis on üles võetud Lutsu aias, pole ma suutnud midagi leida.

Eile kohtusin Udeva-Arus elava Õie Künnapuuga, kelle albumis oli kaks vaadet Lutsu talu kohale aastast 1957. Kuna mõlemad vaated olid fotodena dubleeritud, sain küsimise peale mõlemast ühe endale ja olen selle üle väga õnnelik. Fotod on tehtud kevadel ja pole välistatud, et maikuus. See teeb kajastatud olukorra vanuseks pea pool sajandit!

(veel …)

Laupäev, mai 11th, 2013

Kitse ja Saare talud Jõekülas ja Metsanurgas

Märkamatult olen sattunud vanade fotode lainele. See on nagu rattasõit allamäge, hoog läheb järjest kiiremaks ning üha raskem on seisma jääda. Blogimine on jäänud selle varju.

Eile õnnestus mul taas korjata üles hindamatu mälestustepagasiga inimene ning saada vanadpildid.net keskkonna jaoks mõned haruldased fotod ehk ka jutud. Loide Kübar, neiupõlvenimega Veldremann, kellega ma rääkisin, on oma isa poolt pärit Jõekülast Saare talust ning veetnud seal noorpõlves üksjagu aega. Näiteks Kitse talus sulasetüdrukuna teenides ning perepojaga abielludes.

(veel …)

Pühapäev, veebruar 19th, 2012

Soosaare talu

Soosaare talu asus Preedi mõisa territooriumil, olles ilmselt üks piiritaludest vastu Norra mõisa piire. Kaldun arvama, et algselt jäi see talu Rõhu külla kuigi hiljem hakati sellest rääkima kui Metsanurga küla talust. Tegemist võis muidugi olla ka esimese vabariigi ajal toimunud muudatusega pärast mõisamaade jagamist asundustalude kruntideks ning võimalikku külapiiride nihutamist. Seda tahku püüan ma aja jooksul uurida.

Väikese meeldetuletusena lisan Kalle Krooni poolt tõlgitud jupikese Järvamaa 1686-89 Järvamaa adramaarevisjonist, mis ühes minu varasemas postituses nägi koos kaastekstiga välja nii:

(veel …)

Laupäev, jaanuar 28th, 2012

Õige pisut Kaerassaarest

Kogu see kättevõetud blogide ja foorumite värk muutub järjest põnevamaks. Ühe uued ja uued inimesed leiavad tee nendeni, paljud elavad kaasa ning toovad sisse uusi vaatenurki. Täna näiteks oli mul pikem telefonivestlus hiljuti vanadpildid.net keskkonnas avaldatud Tudre küla vaatele jäänud kahe veski teemal. Mis veskid, kus asusid, miks nii lähestikku jne.? Küsimused jäid esialgu vastamata aga küll me foto tegemise koha pikapeale kätte pusime.

Suurem üllatus oli leida vanadpildid.net keskkonnast Kaerassaare talu perepoja Paul Lättemäe kommentaar oma sünnikodule:

Kaerassaare oli minu sünnikodu. Tegelikult kui olin veel väike poisike, siis elasime vanas talumajas (valmis 1851. a.), milles oli nii rehetuba, küün, aganik, sahver ja laudaruumid. See maja siin pildil valmis 1947. a. ja sinna kolisime sisse 1964. a. pärast seda kui talutare oli juba liiga lagunenud. Kaerassare pidime paratamatult maha jätma 1977. a. talvel, kus kraam ja loomad laaditi traktorite saanidesse, uksed pandi kinni ja sõit läks Tapikusse.

(veel …)

Esmaspäev, november 23rd, 2009