Archive for the ‘Vana dokument’ Category

Personalausweis

Isikutunnistus-Personalausweis Bremet Alfred

Vahelduseks üks vana dokument, mis ei kujuta endast midagi enamat kui Väinjärve vallavalitsuse poolt väljastatud kakskeelset isikutunnistust Alfred Bremet’ile. Isikutunnistus on väljastatud poolenisti saksakeelsena 21. augustil 1941, mis tähendab, et kuigi suvesõda pole veel kogu Eesti jaoks läbi, on Koeru “vabastatud” ning vallavalitsus toimib.

Isikutunnistus on väljastatud Alfred Jakopi poeg Bremetile (s. 1906 Udeval). Bremetite kodutalu oli Tiku talu Jõekülas kuid dokumendist on näha, et selleks ajaks on Alfred ennast sisse seadnud Valilas. Mida ta seal teeb, jääb hetkel selgusetuks. Hiljem elas tema pere Liusvere, Rõhu, Norra külade piiril asunud Paju (!?) talus.

Dokumendile on oma allkirja pannud vallavanem Martin Ahe ja vallasekretär Mihkel Reinut.

Teisipäev, september 29th, 2015

Lahu algkooli lõputunnistus 1941

Lahu kool 1935 @vanadpildid.net

Ülalolev foto on pärit vanade fotode keskkonnast vanadpildid.net. Tegemist on Lahu koolimajaga aastal 1935 ning Antti Ilomets kommenteeris fotot järgmiselt:

See on kindlasti Lahu algkooli hoone. Minu isa Jaak Ilomets oli siin koolijuhatajaks aastatel 1938.-1940. Siis valmis uus koolimaja Kõpstale ja kool kolis sinna. See maja jäi tühjaks. Hiljem elas siin Mihkel Petron. Olen ka ise siin koolimajas ühe aasta, s.o. 1939.-1940. õppeaasta koolis käinud ja koos isaga samas majas elanud.

(veel …)

Pühapäev, juuli 12th, 2015

VANA DOKUMENT: Põllutöökoja tunnistus

Põllutöökoja tunnistus - Väinjärve kõnevõistluse meisterauhind

(veel …)

Pühapäev, veebruar 9th, 2014

VANA DOKUMENT: Laulatuse tunnistus

Sattusin osta.ee-s peale huvitavale Koeruga seotud vanale dokumendile ja mingi õnneliku juhuse tõttu ei pidanudki selle omandamiseks ülemäära palju maksma. Tegemist on laulatuse tunnistusega, mille on väljastanud Hermann Johannes Ederberg, kes töötas Koeru koguduse õpetajana aastatel 1921-1931. Tunnistus No 246 on väljastatud Karl Friidrich Arrak’ule ja Olga Eggo’le. Eggo nimi on mulle hästi tuttav, sest sellenimeline pere elas Rõhu (praegune Liusvere) külas Alemardi talus. Paljudel fotodel vanadpildid.net keskkonnas on Alemardi talust pärit Oskar Eha (Eggo), mõnel minul oleval fotol on ka tema väidetav õde. Kas Olga näol võib tegemist sama inimesega? Püüan nädalavahetusel personaalraamatutest lisa uurida.

(veel …)

Neljapäev, veebruar 6th, 2014

Vana retseptiraamat

Minu kätte sattus hiljuti vihik vanade retseptidega. Alguses arvasin, et need on kirja pandud vene ajal aga sissekandeid lähemalt uurides leidsin sealt mitu, mille juures kuupäev 12.01.1934. Seega on tegemist esimese vabariigi aegse retseptikoguga ning pole välistatud, et need on kogutud Koeru perenaiste erinevatel toiduvalmistamise kursustel, sellistel nagu kujutavad mitmed fotod vanadpildid.net keskkonnas. Näitasin vihikut Maarjale ja pakkusin välja, et võiksime enne iga retsepti avaldamist need ise järele proovida. Kuna aga see võtaks väga kaua aega, otsustasin teha vastupidi. Allpool on terve retseptiraamat ja äkki … äkki lööte kaasa! Teeme nii, et kui keegi leiab sellest kogust midagi põnevat ja proovib järele, siis saadab ta tulemusest mulle pildi ja kui sulg jookseb, mõne kirjarea, mis ma omakorda ajaveebis avaldan. Kavatseme ise sedasama teha ja Mann valmis juba välja “kartohwli koogid”. Ühel ilusal päeval on nii illustreeritud kogu retseptiraamat.

(veel …)

Pühapäev, jaanuar 26th, 2014

Peaaegu 20 aastat hiljem

Väinjärve malev 1986 ©Nahkanuia

(veel …)

Laupäev, september 14th, 2013

Paaritustunnistus No 081218

Hiljuti sattus minu kätte Rõhu küla Lille asundustalu peretütre Hilda Siira (sünd. Stroom) fotoalbum ja pakk dokumente. Teiste dokumentide seas oli ka see, 1. oktoobril 1938 väljastatud paaritustunnistus Albreht Sakol’ile Udeva asunduse Pupsi talust. Tundmata toonast paaritamisega seotud bürokraatiat, pakun võimaliku põhjusena, miks oli see dokument Hilda paberite seas, välja, et paaritamisest sündinud hobune osteti  Lille tallu tööloomaks. Oletuseks jääb esialgu ka paaritamise toimumise koht – Tõnu talu, mis juhtumisi on minu vanaisa kodutalu. Kas tõesti toimus paaritamine seal? Vaatasin talude loendist järele, endise Udeva ja Norra mõisate territooriumil oli ainult üks Tõnu nimeline talu.

(veel …)

Teisipäev, august 20th, 2013

Kiri Eduardile

Kiri mölder Eduard Habenicht'ile

(veel …)

Kolmapäev, juuni 19th, 2013