Archive for the ‘Loodus’ Category

Mutipüügist märjal voorel

Möödunud aasta sügisel sattusin lausa masendusse kui minu püüdlused Kördil omavolitsenud mullamutid lõksuga kinni püüda liiva jooksid. Kuidas ma ka ei proovinud, sai minu suvine edu nende loomakeste hävitamisel ühel päeval otsa nagu noaga lõigatult. Sain aru, et sellisel muutusel peab olema mingi põhjus aga ei suutnud välja mõelda, mis see täpselt on.

Tundub, et sain sellel aastal pisut targemaks. Kui ma suvel püüdsin edukalt ja suhteliselt lihtsa vaevaga neli mutti, pöördus õnn taas sügisel muttide kasuks. Mõlemat ebaedu perioodi iseloomustasid vihmased ilmad ja läbivettinud muld. Tekkis kahtlus, et siin on mingi seos. Näiteks kuivas ja märjas pinnases ning selles, kuidas muld vastavalt “käitub”. Kuivaga tungib mutt läbi mulla ja lükkab lõksu päästiku ise alla. Märjaga aga lükkab ta enese ees mullatompu, mis lõksu küll käivitab kuid loomale viga ei tee. Pole välistatud, et niimoodi korduvalt pääsedes õpib mutt lõpuks ka lõksu vältima!? Kuna Nahkanuia voorel on pinnas väga savine, võib see minu kirjeldatud põhjus-tagajärg seost võimendada kui savine muld klompi jääb. Pole välistatud, et see “reegel” mujal ei kehti.

PS! Ära palun kliki lingil “Loe edasi” kui surnud muttide pildid sinus ebamugavust tekitavad!

(veel …)

Laupäev, november 5th, 2016

Sain muttidega käe valgeks

30.05.2016 ©Nahkanuia

Täna õhtul võtsin Kördilt löksust esimese muti välja. Möödunud aasta suvel Nahkanuialt püütud muttide arv tekitas hetkeks tunde, et tean nende püüdmisest kõike. Seepärast olin üllatunud, kui suhteliselt soojal 2015 aasta sügisel ei saanud ma vaatamata korduvatele katsetele ühtki looma kätte. See viis mind järeldusele, et mingi tingimus muutis olukorra muttide kasuks. Võib olla märg maapind, mis kuidagi tõi metallist lõksu “lõhna” esile? Paremat teooriat ei suutnud ma välja mõelda. “Õnneks” ei lõpe need loomad vist küll kunagi otsa ja mul on taaskord võimalus oma oskusi lihvida, lootes, et saabuval sügisel ei pea ma sellega tegelema.

Esmaspäev, mai 30th, 2016

Poistega jõge puhastamas

Täna tegime ära selle, mida olin juba paar aastat plaaninud ja käisime poistega Põltsamaa jõest prügi korjamas. Hea seltskond ja ilus ilm tegid päeva äärmiselt nauditavaks vaatamata varasele tõusmisele ja väsitavale mõlamisele. Meid premeerite lähivaates, võiks öelda lausa esireas, üle jõe ujuva põdra nägemise ja kahe suure kotitäie taaraga.

Poisid olid mõlemad väga tublid. Kuigi tundus, et motivatsioon oli üleval niigi, premeerisin neid iga leitud taaraühiku pealt 10 eurosendiga. Kokku teenisid noormehed nii oma sõiduga mõlemad 5€, sest saime kokku 99 ühikut taarat, millele lisandus sületäis muud rämpsu.

Tegin meie retkest telefoniga pilte ja paar videot. Need kõik on teie ees esmalt fotodest koostatud meeleoluka videona, seejärel ühe naljaka klipina meie retkelt ning kõige lõpuks Flickr albumina (kliki fotol). Läbisime kokku ca 20 kilomeetrit, milleks kulus 9 tundi ja mille sisse mahtus lõunapaus Tammemäe laagriplatsil.

(veel …)

Laupäev, mai 7th, 2016

Karujäljed ja puugiaasta

Karu jälg ©Nahkanuia

Läksime lastega Vardja poole jalutama ja trehvasime Altsauna kohal teel karu jälgi. Tegin mälestuseks pilti ja lasin Matil näpuga näidata koha, kus jälg oli. Karu tuli üle niitmata heinamaa looduskaitsealalt, läbi madala kraavi ja tee peal olles võttis suuna küla poole. Kaugele ta jõudis, ei tea, jälgi leidsime kokku kolm. Võib olla liikus ta läbi minu lepiku, kus mõni aasta tagasi metssiga murti, edasi Rõhu ja sealt Kalle mesilaste poole Preedil, kus ta mesiniku sõnul oli juba sel aastal rüüstamas käinud.

Kasutan juhust, et meelde tuletada ühe kalamehe varakevadine video karu jälgedest Haava teel.

(veel …)

Kolmapäev, mai 4th, 2016

Minu abikaasa on …

… salaalkohoolik ja ahelsuitsetaja. See selgus hiljaaegu! Nimelt korjasin mitmel oma jalutuskäigul Vardja teelt üles suitsukonisid ja -pakke, jõe äärest aga õllepurke. Esimese hooga kahtlustasin muidugi jõe äärde suunduvaid kalamehi ning teed kasutavaid jahimehi. Kuid kuna mõlema grupi esindajad vandusid sisuliselt käsi piiblil, et nemad hoiavad loodust ning enne lasevad enne oma jäseme maha raiuda kui sellel loodust reostada, jäi vaid üks variant.

Suitsukoni Vardja teel ©Nahkanuia

(veel …)

Pühapäev, aprill 24th, 2016

Lastega Tambule ja tagasi

Kui tööpäev läbi sai ja arvutikaane kinni lõin, kuuldus toast jälle vaidlemise ja tülitsemise hääli. Just parajal ajal, et kahele kiusupunnile riided selga sundida ning lühikesele jalutuskäigule vedada. Võtsime suuna Tambule, et näha mis seal talve jooksul muutunud on.

Enne kui kunagist Tambu taluõue ümbritsevate kuuskede vahele pugesime, ajasime lendu paarikümnest linnust koosneva sookureparve. Kunagises taluaias võttis meid vastu hingemattev lehk, mille põhjus lebas sealsamas õunapuu all. Ilmselt katku surnud siga, keda ma talvel lume tõttu märganud polnud. Teise samasuguse leidsime hetk hiljem kümmekond meetrit eemalt. Usun, et need loomad surid enam vähem samal ajal seaga, kelle möödunud aastal samuti lastega Abrami tagant kraavist leidsin.

(veel …)

Esmaspäev, aprill 18th, 2016

Veebruari teine pool Nahkanuial

Tekkis isu vahepeal midagi Nahkanuia ajaveebi ka kirjutada. Isiklikus elus midagi põrutavat pole toimunud aga vähemtähtsat toimub igal nädalal.

Veebruaris korrastasime Maarjaga metsaalust, kus ma võtsin maha suurema osa sinna esimesest puhastuslainest jäänud toomingaid. Nüüd on teeäärne metsaalune palju valgem ja võimalusi rohurinde tekkimiseks enam.

13.02.2016 ©Nahkanuia

(veel …)

Kolmapäev, märts 9th, 2016

Saarmas jõgede ristis ©Mario Traks

Saarmas ©Mario Traks

2016 aasta püügihooaja avas Mario. Kui ma õigesti mäletan, oli ta kohal 1. veebruari hommikul ja sellest käigust on pärit ka lisatud saarmapilt. Mario sõnul jäi forelliga maiustav saarmas talle objektiivi ette Preedi ja Põltsamaa jõgede ristis. Ilusa foto jaoks oli loom kaugel aga mulle meeldib. Ikkagi minu kodukandi saarmas!

Laupäev, veebruar 13th, 2016