Archive for the ‘Mälestused’ Category

Täna, 20 aastat tagasi …

… vormistasime Maarjaga oma kooselu.

Meie pulm 09.07.1994

(veel …)

Kolmapäev, juuli 9th, 2014

MÄLESTUSED: Vahuküla tuulik, Traksi ja Võlingi talu

Ma ei taha ennast korrata aga siiski, mitte miski ei tee mulle suuremat heameelt kui lugejate tagasisside ja osalus kas vanadpildid.net keskkonnas või mõnes minu omaalgatuslikus kodu-uurimise projektis. Hiljuti sain kontakti Mariannega, kelle esivanemad on pärit Vahuküla Traksi talust. Traksi talu maad on kunagi lõigatud Santovi küljest aga kuulus talu siiski Vahuküla alla. Üllatusena teatas Marianne, et Traksi ja Haagimäe talusid omanud Ostripi pere on tulnud Vahukülla Jõeküla Võlingi talust! Niimoodi, kild killu haaval saame kõik targemaks.

(veel …)

Pühapäev, veebruar 2nd, 2014

Mälestusi elust Vardjal 1949-1959

Kohtusin hiljuti Vardja veskitalus elanud Helve ja Vello Bremetiga, kes on õde ja vend. Palusin neil meenutada oma lapsepõlve Vardjal ning panin siis meenutustest kokku alljärgneva jutu.

Bremetite pere kolis Vardja veskitallu 1949. aasta septembris. Tulijaid oli kokku viis: pereisa August Bremet (s. 1900), tema naine Linda (s. 1913, np. Lippus), tütred Luule (s. 1935), Helve (s. 1942), Urve (s. 1944) ja poeg Vello (s. 1937). Samal aastal sündis pesamuna Virve.

August Bremet on sündinud Tiku talus Jõekülas. Et talu pidi jääma ühele vendadest, Värdile, korjas isa Jakob teistele poegadele talu ostmiseks raha. Peremälestuse järele ei kuulunud Jakobi kogutud Saksa margad vahetamisele ning see kõik läks raisku. Jakob ise läks selle peale hulluks.

(veel …)

Teisipäev, detsember 31st, 2013

Erich Schwarzstein’i rekordid ja landid

Alanud on forellipüügihooaeg ka Nahkanuial. Eile seisis värava taga kolm autot, millest ühega saabunud paar läks siiski suuskadega loodust nautima! Ka täna on autosid kolm, millest viimane saabus hetk tagasi. Kahe mehega rääkisin pikemalt, selgus, et nende jaoks on Preedi alles avastamisjärgus. Kuid asjaolu, et nad on siin tänavu juba teist korda, räägib iseenda eest.

Nagu ma olen kirjutanud, on minu läbisaamine Nahkanuialt Vardjale või Haavale suunduvate kalameestega väga hea. Minul pole nende vastu midagi, pigem on nad teretulnud ka kui meeldiv vaheldus muidu vaikuse ja linnulauluga täidetud päeva. Uurin neilt kalalkäigu kohta ja teinekord tulevad jutuks ka teemad laiemalt. On saanud selgeks, et minu vanaisa nimi ütleb mitmetele, eriti Järvamaalt pärit noortele ja vanadele kalameestele päris palju. Üks põhjus miks Erich Schwarzstein pole päris tundmatu nimi, on tema rekordforellid. Need on koos teiste rekorditega kenasti loetletud ühes vanemas ajakirja Kalastaja (nr 29) numbris, Kalle Krooni artiklis “Kui kalaspordiga oldi Euroopas …”.

(veel …)

Laupäev, märts 30th, 2013

VANA DOKUMENT: Rõhu Haridusselts

Tänu Antti Ilometsale sattus mina kätte Rõhu Haridusseltsi tegevust kajastav vihik, mis sisaldab korrapäraseid sissekandeid juhatuse ja seltsi koosolekutest. Olen ammu pidanud plaani see läbi Nahkanuia ajaveebi huvilisteni tuua ja täna saab see teoks. Kuna esimene protokoll on poolik, osa lehti on vihikust välja rebitud, pole selle avaldamise päeval suurt tähtsust aga järgmised protokollid avaldan nende omaaegsel toimumise päeval.

Tegemist ei ole lihtsalt ühe vihikutäie dokumentide avaldamisega. Mul on selle projektiga seoses mitmeid isiklikke eesmärke ning ma loodan, et lugejad leiavad omad või siis mõtlevad kaasa. Kõigepealt muidugi huvitab mind seltsi kui sellise tegevus ning toonase mõtteviisi parem mõistmine. Tahan saada lisaks olemasolevatel vanadel fotode kujutatud isikute väljanägemisele ka ettekujutuse nende mõttemaailmast ning miks mitte iseloomust. Võimalusel viia kokku nimi ja nägu seni tundmata isikutel. Väga huvitab mind tolleaegne ühistegevus kui selline. Mida taheti teha, kuidas taheti teha, miks taheti teha just seda mida tehti? Millised olid inimestevahelised suhted. Ühesõnaga mind huvitab taust.

(veel …)

Laupäev, november 10th, 2012

MÄLESTUSED: Metsamõisa

Nahkanuia ajaveeb on alati olnud valmis avaldama mälestusi Koerust aga ka kaugemalt, eriti kui see “kauge” jääb siiasamasse naaberkihelkonda. Seekord jagan Valli Markuse mälestusi Metsamõisa mõisast, mis kuulus tema onule, kes ostis selle 1938 aastal Hitleri poolt Saksamaale kutsutud baltisakslastelt. Kahjuks läks see tehing ühele osapoolele kalliks maksma. Metsamõisas on veetnud om 1947 aasta lapsepõlvesuve ka Fred Jüssi, kes räägib sellest väga soojalt raamatus “Mister Fred”.

(veel …)

Reede, juuli 13th, 2012

1. mai 1978

Kõik saavad aru, et see postitus oleks pidanud nägema ilmavalgust eile aga kuna olin vahepeal “enese teadmata” pere fotoalbumid emale tagastanud, pidin päeva ootama. Ega midagi erilist mul pakkuda ei olegi peale ühe uitmõtte postitada kontrastiks oma tütre eilsele osalemisele Paides 1. mail peetaval traditsioonilisel rattavõistlusel mõned fotod aastast 1978, kui mina olin umbes sama vana.

Mul on toonasest rattaparaadist kaks mälupilti. Esimene neist on seotud ratturite rongkäiguga, mis minu mälus algas kusagilt Pika tänava algusest. Mäletan kuidas ma käed lahti sõitsin ja olin selle oskuse üle uhke. Mis siis, et abirattad all, oli tegemist siiski hea koordinatsiooniharjutusega kuna ratta juhtimine käis ju keha ja jalgadega.

(veel …)

Kolmapäev, mai 2nd, 2012

22155

Ma täna metsa ei jõudnud. Lund oli palju ja selle tehnikaga, mis mul kasutada, poleks ma sealt suutnud midagi ära tuua. Kompensatsiooniks pakun lugeda ühe kirja, mis on kirjutatud peaaegu täpselt 57 aastat tagasi Siberist siia Ervitale.

Püüdsin säilitada algse kirjutaja stiili sedavõrd kui oskasin. Lugemise hõlbustamiseks lisasin punktid ja lõigud aga ma pole kindel, et õigesse kohta. Olgu see väikeseks meeldetuletuseks sellest, mida väga paljud eestimaalased siitsamast meie kõrvalt pidid üle elama. Head lugemist ja ärge unustage võrdlemast toonast elu tänapäevaga. Meil on, mille üle rõõmu tunda! Kiri on kirjutatud 22. jaanuaril 1955 aastal.

(veel …)

Pühapäev, jaanuar 22nd, 2012